ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସକ ମାନଙ୍କ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାବି ଉପସ୍ଥାପନ 

 

ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସକ ମାନଙ୍କ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାବି ଉପସ୍ଥାପନ 

ଜେ ବି ଏନ, ୨୨/୦୩ /୨୦୨୧, (ରିପୋର୍ଟ, ସୁଶାନ୍ତ କୁମାର ସାମଲ), ଢେଙ୍କାନାଳ : ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ଅଧୀନରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସକମାନେ ବାକଶକ୍ତି ହୀନ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କର କଲ୍ୟାଣ , ଗ୍ରାମୀଣ କୃଷି ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଜୀବିକା , ଜନସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟର ସୁରକ୍ଷା ତଥା ପ୍ରାଣୀ ସମ୍ପଦ ବିକାଶ ମାଧ୍ୟମରେ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଦୂରୀକରଣ ପାଇଁ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରୁଛନ୍ତି । ମାନବ ସମ୍ବଳ , ସାମଗ୍ରୀ ଏବଂ ଭିଭିଭୂମି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅନେବ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ପରେ ସେମାନେ ସାମାଜିକ ଉତ୍ତରଦାୟିତ୍ବ ନିର୍ବାହ କରିବା ପାଇଁ ନିଜ ପାରିବାରିକ ସମୟ ଏବଂ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସମ୍ପଜିର ଉପଯୋଗ କରିବାକୁ ଦ୍ୱିଧା କରନ୍ତି ନାହିଁ । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ , ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲାର ମୁଖ୍ୟ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରାଣୀଚିକିତ୍ସା ଅଧକାରୀ ଡାକ୍ତର ଅମିତାଭ ପଣ୍ଡା ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ସମୟ ଏବଂ ଦାୟିତ୍ ବାହାରେ ଏକ ଗାଈକୁ ଚିକିତ୍ସା ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ଯାଇ ଅତ୍ୟନ୍ତ କଠିନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ତା’ର ପ୍ରସବ କରାଉଥିବା ସମୟରେ ଜଣେ ଅସାମାଜିକ ଗୁଣ୍ଡା ଶ୍ରେଣୀୟ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କୁ ଅସଭ୍ୟ ଭାଷାରେ ଗାଳିଗୁଲଜ କରି ଶାରୀରିକ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା ଓ ଜୀବନରୁ ମାରିଦେବାକୁ ଧମକ ଦେଇଥିଲା । ଡାକ୍ତର ପଣ୍ଡାଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସାରେ ସହଯୋଗ କରୁଥିବା ବିଭାଗର ଅନ୍ୟ ଛଅ ଜଣ ଡାକ୍ତର ଓ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସେ ଦୃର୍ବାଚହାର କରିଥିଲା । ଏପରି ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ଘଟଣା ରାଜ୍ୟର ପ୍ରାଣୀଚିକିସକମାନଙ୍କୁ ଚକିତ , ବିଚଳିତ ଓ ନିରାଶ କରିଛି । ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ପ୍ରାଣୀଦିନିକ ଏହି ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣାକୁ ଦୃଢ ନିନ୍ଦା କରିଛନ୍ତି । ଏହା ପ୍ରାଣୀଟିକିତ୍ସକଙ୍କ ଆତ୍ମସମ୍ମାନ ଏବଂ ନିରାପଭାର ବିଷୟ । ବାକଶକ୍ତି ହୀନ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କୁ ନିରନ୍ତର ସେବା ଯୋଗାଇବା ପରେ ରୋଗଗ୍ରସ୍ତ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କର ଅସାମାଜିକ ମାଲିକ / ସମ୍ପର୍କୀୟମାନେ ପ୍ରାଣୀଚିକିତ୍ସକଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ଅଧୀନରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ପ୍ରାଣୀଚିକିତ୍ସକ ମାନେ ନିମ୍ନଲିଖିତ ଦାବୀ ଗୁଡିକ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ।

 

( ୧ ) କାର୍ଯ୍ୟରତ ପ୍ରାଣୀଚିକିତ୍ସକଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଇଦେବା ପାଇଁ ତୁରନ୍ତ ନିୟମ ପ୍ରଣୟନ କରାଯାଉ । ସେଥପାଇଁ ୨ ୨ – ୦୩- ୨୦୨୧ ତାରିଖ ଠାରୁ ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରାଣୀଟିକିତ୍ସକ ମାନେ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିବେ । ( ୨ ) ନିରନ୍ତର ପ୍ରାଣୀଚିକିତ୍ସା ସେବା ଯୋଗାଇଦେବା ପାଇଁ ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସାଳୟ ଗୁଡିକରେ ସିଫ୍ଟରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପ୍ରାଣୀଚିକିତ୍ସକ ଓ କର୍ମଚାରୀ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଉ । ( ୩ ) ପ୍ରାଣୀଚିକିତ୍ସକଙ୍କ ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତା , ଚାକିରିର ପ୍ରକୃତି ଓ କାର୍ଯ୍ୟାବଳୀ ମେଡିକାଲ୍ ଅଫିସରଙ୍କ ଠାରୁ ଭିନ୍ତ ହୋଇ ନଥିବାରୁ ମେଡିକାଲ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରଣୟନ କରାଯାଇଥିବା ନିୟମ ପ୍ରାଣୀଚିକିତ୍ସକଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ନିମନ୍ତେ ମଧ୍ୟ ଲାଗୁ କରାଯାଉ । ମେଡିକାଲ୍ ଅକାରୀଙ୍କ ସହ ସମାନତା ରକ୍ଷା କରି ଦରମା , କ୍ୟାରିୟର ପ୍ରୋଗ୍ରେସନ , କାର୍ଯ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସୁରକ୍ଷା ଆଦି ନିଶ୍ଚିତ କରାଯାଉ । ଏହାର ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ , ପୂର୍ବପରି ସେବା ପ୍ରଦାନ କରିବା ଆମ ପକ୍ଷେ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ ।

Recent Post

Live Cricket Update