ଚାରୋଟି ଚ୍ୟାନେଲର ମତାମତ ଅନୁଯାୟୀ ଜାଣ, ଯାହାର ସରକାର ବଙ୍ଗଳାରେ ଗଠନ ହୋଇପାରିବ

ଚାରୋଟି ଚ୍ୟାନେଲର ମତାମତ ଅନୁଯାୟୀ ଜାଣ, ଯାହାର ସରକାର ବଙ୍ଗଳାରେ ଗଠନ ହୋଇପାରିବ

 

ଜେ ବି ଏନ, ୨୬/୦୩/୨୦୨୧, ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବେଙ୍ଗଲରେ ଶାସକ ଟିଏମସି ପୁଣି ଥରେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବାକୁ ଦେଖୁଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ, ଅମିତ ଶାହା ଏବଂ ଜେପି ନାଡାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ବିଜେପି କିଛି ବଡ ଚମତ୍କାର ଆଶା କରୁଛି। ବିଭିନ୍ନ ଚ୍ୟାନେଲ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ମତାମତ ସର୍ଭେରେ ବେଙ୍ଗଲରେ କ୍ଷମତାର ଚାବି କିଏ ହେବ ଜାଣନ୍ତୁ |

 

 

ମତାମତ ସର୍ଭେ: ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ଆସାମ, କେରଳ, ତାମିଲନାଡୁ ଏବଂ ପୁଡୁଚେରୀରେ ସମସ୍ତ ଦଳ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ନିଜ ଆଡକୁ ଟାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଅଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସବୁଠାରୁ ରୋମାଞ୍ଚକର ଯୁଦ୍ଧ ହେଉଛି ବଙ୍ଗଳାରେ, ଯେଉଁଠାରେ ଶାସକ ଟିଏମସି ପୁଣି ଥରେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ଦେଖୁଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ, ଅମିତ ଶାହା ଏବଂ ଜେପି ନଡଡାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ବିଜେପି କିଛି ବଡ ଚମତ୍କାର ଆଶା କରୁଛି। ବେଙ୍ଗଲରେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ପୋଲ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ମତାମତ ସର୍ଭେ କରାଯାଉଛି। ବିଭିନ୍ନ ଚ୍ୟାନେଲ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ମତାମତ ସର୍ଭେରେ ବଙ୍ଗଳାରେ କ୍ଷମତାର ଚାବି କିଏ ରଖିବ ଜାଣନ୍ତୁ |

 

 

abp News- C ଭୋଟର ମତାମତ ପୋଲ:

 

 

ଏବିପି ନ୍ୟୁଜ୍ ଏବଂ ସି-ଭୋଟରଙ୍କ ଅନ୍ତିମ ମତାମତ ଅନୁଯାୟୀ, ବେଙ୍ଗଲର 294 ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ତ୍ରିନାଥ କଂଗ୍ରେସ (ଟିଏମସି) ଆକାଉଣ୍ଟରେ 152-168 ଆସନ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଏଥିସହ ବିଜେପିକୁ 104 ରୁ 120 ଟି ସିଟ୍ ମିଳିବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି। କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ବାମପନ୍ଥୀ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ 18 ରୁ 26 ଟି ସିଟ୍ ପାଇପାରିବ।

ଟିଏମସି ବଙ୍ଗଳାର 42 ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟ୍ ପାଇବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି। ଯେଉଁଠାରେ ବିଜେପି 37 ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟ୍ ପାଇପାରିବ | ଅର୍ଥାତ୍ ଟିଏମସି ଏବଂ ବିଜେପି ମଧ୍ୟରେ 5 ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟର ପାର୍ଥକ୍ୟ ରହିଛି। କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ବାମପନ୍ଥୀ 13 ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟ୍ ପାଇଥିବାର ଦେଖାଯାଉଛି। 8 ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟ୍ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଯାଇପାରେ |

 

 

CNX ମତାମତ ପୋଲ୍ |

 

 

TMC- 141 ଟି ସିଟ୍ |

 

ବିଜେପି- 135 ଟି ସିଟ୍ |

 

କଂଗ୍ରେସ-ବାମ ଆଲାଇନ୍ସ- 18 ଟି ସିଟ୍ |

 

TV 9 ମତାମତ ପୋଲ୍ |

 

 

TMC-146 ସିଟ୍ |

 

ବିଜେପି- 122 ଟି ଆସନ |

 

କଂଗ୍ରେସ-ବାମ ଆଲାଇନ୍ସ- 23 ଟି ସିଟ୍ |

 

ପିପୁଲ୍ସ ପଲ୍ସ ମତାମତ ପୋଲ୍ |

 

 

TMC-95 ସିଟ୍ |

 

ବିଜେପି- 183 ଟି ଆସନ |

 

କଂଗ୍ରେସ-ବାମ ଆଲାଇନ୍ସ- 16 ଟି ସିଟ୍ |

Recent Post

Live Cricket Update