ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହାର ସର୍ବାଧିକ: ସିଏମ୍ ଠାକରେ ଲକ୍ଡାଉନ୍ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ

ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହାର ସର୍ବାଧିକ: ସିଏମ୍ ଠାକରେ ଲକ୍ଡାଉନ୍ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ

 

 

ଜେ ବି ଏନ, ୨୮/୦୩ /୨୦୨୧, (ରିପୋର୍ଟ, ସୁଶୀଲ କୁମାର ଆଇଚ), ମୁମ୍ବାଇ : ଦେଶରେ ପୁଣି ଥରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହୋଇପାରିଛି। ଭାରତରେ କ୍ରମାଗତ ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନ ପାଇଁ ରବିବାର ଦିନ 62 ହଜାରରୁ ଅଧିକ ନୂତନ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କୁ ମିଳିଥିଲା। ଦେଶରେ କରୋନା ଦ୍ୱାରା ସର୍ବାଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଛି ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ଯେଉଁଠାରେ ସଂକ୍ରମଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅନେକ ଜିଲ୍ଲାରେ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ପଡିନାହିଁ। ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର କରୋନା ସ୍ଥିତି ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କରିବା ପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ପାଇଁ ରୋଡମ୍ୟାପ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ। ଯଦି ଲୋକମାନେ ଅବହେଳା ବନ୍ଦ ନକରନ୍ତି, ତେବେ ଗତ ବର୍ଷ ଭଳି କଡା ଲକଡାଉନ୍ ଲାଗୁ କରାଯିବ। ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହାର ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ ସର୍ବାଧିକ। ରାଜ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ସୂଚନାନୁସାରେ, ଗତ 24 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ 40,414 ଟି ନୂଆ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇଛି। ଏଗୁଡ଼ିକ ସବୁଠୁ ଦୈନନ୍ଦିନ ମାମଲା | କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହେତୁ 108 ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବିଭାଗ କହିଛି।

 

 

କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଆଠଟି ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣର ସାପ୍ତାହିକ ସଂକ୍ରମଣ ହାର ଜାତୀୟ ହାର ଠାରୁ 5.04 ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ। ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ସର୍ବାଧିକ ସଂକ୍ରମଣ ହାର 22.78 ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି। କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ରବିବାର ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛି। ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ସାତୋଟି ରାଜ୍ୟ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ ଯେଉଁଥିରେ ଜାତୀୟ ହାର ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ସଂକ୍ରମଣ ହାର ରହିଛି ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ (11.85 ପ୍ରତିଶତ), ପଞ୍ଜାବ (8.45 ପ୍ରତିଶତ), ଗୋଆ (7.03 ପ୍ରତିଶତ), ପୁଡୁଚେରୀ (6.85 ପ୍ରତିଶତ), ଛତିଶଗଡ (6.79 ପ୍ରତିଶତ) , ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ (6.65 ପ୍ରତିଶତ) ଏବଂ ହରିୟାଣା (5.41 ପ୍ରତିଶତ) |

 

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ଅନୁସନ୍ଧାନ ମାମଲାରେ, 15 ଟି ରାଜ୍ୟ / ୟୁନିଅନ୍ ଟେରିଟୋରି ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ମିଲିୟନ୍ ଜନସଂଖ୍ୟାରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ ସଂଖ୍ୟା ଜାତୀୟ ହାର ଠାରୁ କମ୍ (1,74,602)। ଏହି ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ରାଜସ୍ଥାନ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ଗୁଜୁରାଟ ଏବଂ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି ଯେ ସମଗ୍ର ଭାରତରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରାଯାଇଥିବା କୋଭିଡ -19 ଅନୁସନ୍ଧାନର ମୋଟ ସଂଖ୍ୟା 24 କୋଟିରୁ ଅଧିକ ହୋଇଥିବାବେଳେ ସାମଗ୍ରିକ ସଂକ୍ରମଣ ହାର ପାଞ୍ଚ ପ୍ରତିଶତରୁ କମ୍ ରହିଛି। ଦେଶର ମୋଟ ଟୀକାକରଣ ରବିବାର 6 କୋଟି ଅତିକ୍ରମ କରିଛି।

 

କରୋନାଙ୍କ ବିପର୍ଯ୍ୟୟକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ହୋଲି ଅବସରରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରୁ ଦିଲ୍ଲୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନୂତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କରାଯାଇଛି। ରବିବାର ଦିନ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ବଢୁଥିବା କରୋନା ମାମଲାରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ। ବୈଠକ ପରେ ଉଦ୍ଧବ ଏକ ତାଲା ପକାଇବାକୁ ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଲୋକମାନେ କରୋନା ଉଦ୍ଧାର ସହ ଜଡିତ ନିୟମ ପାଳନ କରୁ ନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ତାଲା ପକାଇବା ପାଇଁ ରୋଡମ୍ୟାପ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯିବା ଉଚିତ। ଏହି ମାମଲା ଆଗକୁ ବଢିବା ସହିତ ସେ ଅଧିକ ମୃତ୍ୟୁକୁ ମଧ୍ୟ ଭୟ କରୁଥିଲେ। ବଢୁଥିବା ମାମଲା ଯୋଗୁଁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସୁବିଧା ହ୍ରାସ ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ପୁନର୍ବାର ଲକଡାଉନ୍ ରଖିବା ଭଲ ହେବ |

Recent Post

Live Cricket Update