ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଏବଂ ଆମେରିକାର ନୂତନ ଶକ୍ତି ସଚିବ ଏଚ୍। ଜେନିଫର୍ ଗ୍ରାନହୋଲମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ-ୟୁଏସ୍ ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜିକ୍ ଏନର୍ଜି ପାର୍ଟନରସିପ୍ ରିଭମ୍ପ କରିବାକୁ ରାଜି ହୋଇଥିଲେ

ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଏବଂ ଆମେରିକାର ନୂତନ ଶକ୍ତି ସଚିବ ଏଚ୍। ଜେନିଫର୍ ଗ୍ରାନହୋଲମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ-ୟୁଏସ୍ ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜିକ୍ ଏନର୍ଜି ପାର୍ଟନରସିପ୍ ରିଭମ୍ପ କରିବାକୁ ରାଜି ହୋଇଥିଲେ

 

 

 

ଜେ ବି ଏନ, ୨୯/୦୩ /୨୦୨୧, (ରିପୋର୍ଟ, ସୁଶୀଲ କୁମାର ଆଇଚ), ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଏବଂ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ ଏବଂ ଇସ୍ପାତ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଆଜି ଆମେରିକାର ଶକ୍ତି ସଚିବ ଏଚ୍ ଜେନିଫର୍ ଗ୍ରାନହୋଲମ୍ ପ୍ରଧାନ ଉଚ୍ଚ ସଚିବ ଭାବରେ ସଚିବ ଗ୍ରାନହୋଲମଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇବା ସହ ଭାରତ-ଆମେରିକାର କୌଶଳ ଶକ୍ତି ସହଯୋଗ (SEP) ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏବଂ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବିଡେନଙ୍କ ନୂତନ ପ୍ରାଥମିକତାକୁ ପ୍ରତିଫଳିତ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ-ଆମେରିକା SEP କୁ ନବୀକରଣ କରିବାକୁ ସହମତି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

 

ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପଦକ୍ଷେପ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଶକ୍ତି କ୍ଷେତ୍ର- ଜୈବ ଇନ୍ଧନ, CCUS, ହାଇଡ୍ରୋଜେନ ଉତ୍ପାଦନ ଏବଂ କାର୍ବନ ସିକ୍ୱେଷ୍ଟ୍ରେସନ୍, ସହଭାଗୀତା ମାଧ୍ୟମରେ ଆଡଭାନ୍ସ କ୍ଲିନ୍ ଏନର୍ଜି ରିସର୍ଚ୍ଚ (PACE-R) ରେ ମିଳିତ ସହଯୋଗକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେବାକୁ ସେମାନେ ସହମତ ହୋଇଥିଲେ |

 

ଶୀଘ୍ର ସଂଶୋଧିତ ଭାରତ-ଆମେରିକାର ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜିକ୍ ଶକ୍ତି ଭାଗିଦାରୀର ତୃତୀୟ ବୈଠକ ଡାକିବାକୁ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ସହମତ ହୋଇଥିଲେ। କମ୍ କାର୍ବନ ପଥ ସହିତ ଏକ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଶକ୍ତି ମାର୍ଗ ମାଧ୍ୟମରେ ଏକ ବିଜୟ-ପରିସ୍ଥିତି ପାଇଁ ଉଭୟ ଦେଶର ପରିପକ୍ୱତା – ଆମେରିକାର ଉନ୍ନତ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ଏବଂ ଭାରତର ଶକ୍ତି ବଜାରର ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ପାଇଁ ସେମାନେ ପ୍ରୟାସକୁ ତୀବ୍ର କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ।

 

ଫେବୃଆରୀ 2021 ରେ H.E ଜେନିଫର୍ ଗ୍ରାନହୋଲମ୍ ଆମେରିକାର ଶକ୍ତି ସଚିବ ପଦ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।

Recent Post

Live Cricket Update