ଆସାମ: ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ 39 ଟି ସିଟ୍ ପାଇଁ ସଂଘର୍ଷ , ଭେଟେରାନଙ୍କ ଠାରୁ ସମୀକରଣ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁକିଛି ଜାଣନ୍ତୁ

ଆସାମ: ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ 39 ଟି ସିଟ୍ ପାଇଁ ସଂଘର୍ଷ , ଭେଟେରାନଙ୍କ ଠାରୁ ସମୀକରଣ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁକିଛି ଜାଣନ୍ତୁ

 

ଜେ ବି ଏନ, ୩୧/୦୩ /୨୦୨୧, ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆସାମରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ 13 ଟି ଜିଲ୍ଲାର 39 ଟି ଆସନରେ ଭୋଟ୍ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ, ଯେଉଁଥି ପାଇଁ 345 ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ ନିଜ ଭାଗ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ଆସନଗୁଡ଼ିକରେ ମତଦାନ ଏପ୍ରିଲରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଜାଣନ୍ତୁ ଆସାମରେ ବିଜେପି ଉପରେ ବହୁତ ଚାପ ରହିଛି, କାରଣ ଏହା ତାଙ୍କ ସରକାରକୁ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି। ରାଜ୍ୟରେ ବିଜେପି ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଏନଡିଏ ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ମଧ୍ୟରେ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଚାଲିଛି। ଏହି ସମୟରେ ବୋଡୋଲାଣ୍ଡ ପିପୁଲ୍ସ ଫ୍ରଣ୍ଟ, ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ୟୁନାଇଟେଡ୍ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ଫ୍ରଣ୍ଟ ଏବଂ ବାମପନ୍ଥୀ ଦଳ ସହ କଂଗ୍ରେସ ବିବାଦ ଘେରକୁ ଆସିଥିବାବେଳେ ଆସାମ ଜାଟିଆ ପରିଷଦ (ଏଜେପି) ସହିତ ବିଜେପି ମେଣ୍ଟ ବାନ୍ଧିଛି। ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ମତଦାନ ଆସାମରେ ଏପ୍ରିଲ 1 ତାରିଖ ସକାଳ 7 ଟାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ସନ୍ଧ୍ୟା 6 ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ।

 

 

ଏହି ନେତାଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ରଣାଙ୍ଗନରେ –

 

 

 

ଆସାମର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ବିଜେପିର ବିଶ୍ୱସନୀୟତା ବିପଦରେ ରହିଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଦଳର ଭେଟେରାନ ନେତାମାନେ ମଧ୍ୟ ନିଜ ଆସନ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। ବାସ୍ତବରେ ବିଜେପି ବର୍ତ୍ତମାନର ମନ୍ତ୍ରୀ ପାରମଲ ସୁକଲାଭାଇଡା, ରଙ୍ଗିଆ ପାଇଁ ଭବଶ କାର୍ଲୀଥା, ପିଜୁଶ ହଜାରିକାଙ୍କୁ ଜାଗିରୋଦ ଏବଂ ବିଧାନସଭା ଡେପୁଟି ବାଚସ୍ପତି ଅମିନୁଲ ହକ ଲାସ୍କରଙ୍କୁ ସୋନାଇରୁ ସ୍ଥାନ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏମାନଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ କମଲାପୁରର ଡିଜିଟା କାଲିଟା, ମୋରିଗାଓଁର ରାମକାନ୍ତ ଦେଓରି, ବ୍ରହ୍ମପୁରର ଜିତୁ ଗୋସ୍ୱାମୀ, ଶୋମ ଉର୍ଦ୍ଦୁବରୁ ମିହିର କାଣ୍ଟି, କାଟିଗୋଡାରୁ ଗୌତମ ରୟ, ହାଫଲଙ୍ଗର ନନ୍ଦିତା ଗାରସୋଲା ଏବଂ ନାଲବାରୀ ଜୟନ୍ତ ମଲା ବାରୁଆ ନିଜ ଭାଗ୍ୟ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। ଏଥି ସହ ଏଜେପିର ଅଜିଜ ଅହମ୍ମଦ ଖାନ କରିମଜଙ୍ଗ ଦକ୍ଷିଣରୁ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଥିବାବେଳେ ବିଜେପିର ଟିକେଟ ନ ପାଇବା ପରେ ଦଳ ଛାଡିଥିବା ବିଧାନସଭାର ପୂର୍ବତନ ବାଚସ୍ପତି ଦିଲୀପ କୁମାର ପାଲ ଏକ ସ୍ଵାଧୀନ ଭାବରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଛନ୍ତି।

 

ଏହି ଆସନଗୁଡ଼ିକରେ ମତଦାନ ହେବ

ଦୟାକରି କୁହନ୍ତୁ ଯେ ଏପ୍ରିଲ 1 ରେ ଆସାମ, ରାବବାରୀ (ଏସସି), କରିମଗଞ୍ଜ, ପଠରକାଣ୍ଡି, କରିମଗଞ୍ଜ ଉତ୍ତର, କରିମଗଞ୍ଜ ଦକ୍ଷିଣ, ବଦରପୁର, ହାଇଲାକାଣ୍ଡି, କାଟଲିଚେରା, ଆଲାଗାପୁର, ସିଲଚର ଆଚର, ସୋନାଇ, hol ୋଲାଇ (ଏସସି), ଉଦରବନ୍ଧ, ଲାକିପୁର, ବାରଖୋଲା, କାଟିଗୋଡା ହାଫଲଙ୍ଗ (ଏସଟି), ବୋକାଜନ (ଏସଟି), ହୋଭ୍ରାଘାଟ (ଏସଟି), ଡିଫୁ (ଏସଟି), ବେଥାଲାଙ୍ଗସୋ (ଏସଟି), କମଲପୁର, ରଙ୍ଗିଆ, ନାଲବାରୀ, ପେନେରୀ, ମଜବତ, ଉଦଲଗୁରୀ (ଏସଟି), ମଜବତ, କାଲାଙ୍ଗନ ଡାରଙ୍ଗ, ସିପାଜହର, ମଙ୍ଗଲଡୋଇ (ST) ), ଡାଲଗାଓଁ, ଜାଗିରୋଡ (ଏସସି), ମାରିଗାଓଁ, ଲାହରିଘାଟ, ରାଧା (ଏସଟି) ନାଗାଓଁ, ନାଭଗଙ୍ଗ, ବେରହମପୁର, ଜାମୁନାମଖ ହୋଜାଇ, ହୋଜାଇ ଏବଂ ଲୁମ୍ଡିଙ୍ଗ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ନିର୍ବାଚନକୁ ଯିବେ।

37 ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ ବରଖାସ୍ତ କରିଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିଜେପି ସର୍ବାଧିକ

ADR ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟକୁ ପରାସ୍ତ କରିଥିବା 345 ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ 37 (11 ପ୍ରତିଶତ) ନିଜ ବିରୋଧରେ ଅପରାଧିକ ମାମଲା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ନଅ ପ୍ରତିଶତ ଅର୍ଥାତ୍ 30 ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଗୁରୁତର ଅପରାଧିକ ମାମଲା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏହି କଳଙ୍କିତ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିଜେପିରେ ସର୍ବାଧିକ 11 ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅଛନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ କଂଗ୍ରେସର 28 ଟି ମଧ୍ୟରୁ ପାଞ୍ଚ ଜଣ, AIUDF ସାତଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ପାଞ୍ଚ ଜଣ, AJP ର 19 ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ତିନି ଜଣଙ୍କୁ ଫିଲ୍ଡ କରାଯାଇଛି। ଯଦି ଆମେ କୋଟିପତି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା ତେବେ ସମୁଦାୟ 73 ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅଛନ୍ତି | ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଥିବା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ହାରାହାରି ସମ୍ପତ୍ତି ହେଉଛି 2.19 କୋଟି ଟଙ୍କା | ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ବିଜେପିର 19 ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ, କଂଗ୍ରେସର 18 ଜଣ, ଏଜିପିର 6 ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ କୋଟିପତି ଅଟନ୍ତି।

 

 

ଏଡିଆର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଆସାମର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମତଦାନ କରିବାକୁ ଯାଉଥିବା 39 ଟି ଆସନ ପାଇଁ ମୋଟ 345 ପ୍ରାର୍ଥୀ ବିବାଦରେ ଅଛନ୍ତି। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ମହିଳା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମାତ୍ର 26 ଅଟେ। ଅର୍ଥାତ୍ କେବଳ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳା ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଉପରେ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଯଦି ଆମେ ବୟସକୁ ଦେଖିବା, ତେବେ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସମୁଦାୟ 33 ପ୍ରତିଶତ ଅର୍ଥାତ୍ 113 ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଏହି ସୁଯୋଗ ଦିଆଯାଇଛି, ଯାହାର ବୟସ 25 ରୁ 40 ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ | ଏଥି ସହିତ, 53 ପ୍ରତିଶତ ଅର୍ଥାତ୍ 182 ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ବୟସ 41 ରୁ 60 ମଧ୍ୟରେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ 49 ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ବୟସ 61 ରୁ 80 ବର୍ଷ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଜଣେ ପ୍ରାର୍ଥୀ 82 ବର୍ଷ ବୟସରେ ପ୍ରାଥୀ ହୋଇଛନ୍ତି |

Recent Post

Live Cricket Update