ମିଆଁମାରରେ ସେନା 43 ପିଲାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଛି ବୋଲି କହିଲେ ସେବ ଦି ଚିଲଡ୍ରେନ

ମିଆଁମାରରେ ସେନା 43 ପିଲାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଛି ବୋଲି କହିଲେ ସେବ ଦି ଚିଲଡ୍ରେନ

 

 

ଜେ ବି ଏନ, ୦୨/୦୪/୨୦୨୧, ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଫେବୃଆରୀରେ ମିଆଁମାରରେ ହୋଇଥିବା ଶାସନ ବଦଳି ପରେ ସେନା ହାତରେ ଅତି କମରେ 43 ଜଣ ଶିଶୁଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

 

ଶିଶୁ ଅଧିକାର ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଏକ ସଂଗଠନ ‘ସେଭ ଦି ଚିଲଡ୍ରେନ ‘ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇ କହିଛି ଯେ ମିଆଁମାରରେ ‘ଦୁସ୍ୱପ୍ନ ପରି ପରିସ୍ଥିତି’ ରହିଛି।

 

ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ପିଲାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଛଅ ବର୍ଷର ବାଳିକା ଥିଲେ। ପିଲାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ସବୁଠାରୁ କନିଷ୍ଠ ଝିଅ, ଯେଉଁମାନେ ମୃତ୍ୟୁ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଇଛନ୍ତି | ସ୍ଥାନୀୟ ମନିଟରିଂ ଗୋଷ୍ଠୀ ଅନୁଯାୟୀ, ଶାସନ ବଦଳି ପରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ହେଉଛି 536।

 

 

ମିଆଁମାରରେ ସେନା ବିରୋଧୀଙ୍କୁ ଦୃଢ ଭାବରେ ଦମନ କରୁଛି। ଏହି ସମୟରେ ମିଆଁମାରରେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ଦୂତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଠାରେ ‘ଅଧିକ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହିତ’ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ଏହି ସମୟରେ ସୀମା ଅଞ୍ଚଳରେ ସେନା ଏବଂ ଜାତିଗତ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ତୀବ୍ର ହୋଇଛି।

 

ମିଆଁମାରରେ ଆଶାନ୍ତୀ ପ୍ରାୟ ଦୁଇମାସ ପୂର୍ବରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ତା’ପରେ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ସେନା ଅନିୟମିତତା ଅଭିଯୋଗ କରି ଶାସନ କଳ ବଦଳାଇ ସେନା ନିଜ ହାତରେ ଶାସନ ଭାର ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା । ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଅଙ୍ଗ ସାନ୍ ସୁ କିଙ୍କ ଦଳ NLD ଏକ ଜବରଦସ୍ତ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଥିଲା ।

 

 

ଦେଶରେ ହୋଇଥିବା ଶାସନ ବଦଳି କୁ ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ ଓ ରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇ ଥିଲେ । ବିକ୍ଷୋଭକାରୀଙ୍କୁ ଅଟକାଇବା ପାଇଁ ସେନା ପ୍ରଥମେ ଜଳ ସ୍ପ୍ଲାସ୍ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲା। ପରେ ରବର ଗୁଳି ଓ ଗୁଳି ଚାଳନା କରାଯାଇଥିଲା।

 

ଶନିବାର ଦିନ ସବୁଠାରୁ ତୀବ୍ର ସଂଘର୍ଷ ହୋଇଥିଲା। ସେଦିନ ଶହେରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା।

 

ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷଦର୍ଶୀ ମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାସ୍ତାରେ ସେନା ହଠାତ୍ ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା। କିଛି ଲୋକ ସେମାନଙ୍କ ଘର ଭିତରେ ମରିଗଲେ।

 

ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ଛଅ ବର୍ଷର ବାଳିକା ଖିନ୍ ମାୟୋ ଚିତଙ୍କ ପରିବାର ଙ୍କ କହିବା ମୁତାବକ ମାର୍ଚ୍ଚ ଶେଷରେ ମାଣ୍ଡଲାଇରେ ତାଙ୍କ ଘରେ ଚଢାଉ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ସମୟରେ ଝିଅଟି ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ଆଡକୁ ଦୌଡ଼ିଯାଇ ଥିବା ବେଳେ ପୋଲିସ ଦ୍ୱାରା ଗୁଳି ଚଳାଯାଇଥିଲା ଓ ସେହି ଛୋଟ ଝିଅ ଦେହରେ ଗୁଳି ବାଜିଥିଲା ।

 

 

 

 

 

 

Recent Post

Live Cricket Update