ଜଷ୍ଟିସ୍ ଶ୍ରୀ ନାଥାଲପତୀ ଭେଙ୍କଟ ରମଣ ଭାରତର ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ

ଜଷ୍ଟିସ୍ ଶ୍ରୀ ନାଥାଲାପତୀ ଭେଙ୍କଟ ରମଣ ଭାରତର ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ

 

 

 

 

ଜେ ବି ଏନ, ୦୬/୦୪ /୨୦୨୧, (ରିପୋର୍ଟ, ସୁଶୀଲ କୁମାର ଆଇଚ), ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତର ସମ୍ବିଧାନର ଧାରା 124 ର ଧାରା (2) ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା କ୍ଷମତାକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାରତ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ ଶ୍ରୀ ନାଥାଲାପାଥୀ ଭେଙ୍କଟା ରମଣଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଆଜି ଆଇନ ବିଭାଗ, ଆଇନ ଏବଂ ନ୍ୟାୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରାଯାଇଛି। ନିଯୁକ୍ତି ପତ୍ର ଏବଂ ନିଯୁକ୍ତି ବିଜ୍ଞପ୍ତିର ଏକ ନକଲ ଜଷ୍ଟିସ ଶ୍ରୀ ଏନ ଭେରାମନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଛି।

 

ଜଷ୍ଟିସ୍ ଶ୍ରୀ ନାଥାଲାପାଥି ଭେଙ୍କଟା ରମଣ, ଏପ୍ରିଲ 24, 2021 ରେ ଭାରତର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟର ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଭାବରେ ଦାୟିତ୍। ଗ୍ରହଣ କରିବେ। ସେ ଭାରତର 48 ତମ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ହେବେ।

 

ସେ ପ୍ରଥମ ପିଢିର ଓକିଲ ଏବଂ ଜଣେ କୃଷକ ପରିବାରରୁ ଆସିଛନ୍ତି | ସେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର କୃଷ୍ଣ ଜିଲ୍ଲାର ପୋନ୍ନାଭାରାମ ଗାଁର ବାସିନ୍ଦା। ସେ ପୁସ୍ତକ ପଢିବାକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି ଏବଂ ସାହିତ୍ୟ ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ଆଗ୍ରହ ଥାଏ | ସେମାନେ କାର୍ନାଟିକ୍ ସଙ୍ଗୀତକୁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି |

 

ସେ 10.02.1983 ରେ ବାରରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିଲେ | ସେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ହାଇକୋର୍ଟ, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଏବଂ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ପ୍ରଶାସନିକ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ ଏବଂ ଭାରତର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟରେ ଅଭ୍ୟାସ କରିଛନ୍ତି। ସାମ୍ବିଧାନିକ, ନାଗରିକ, ଶ୍ରମ, ସେବା ଏବଂ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ତାଙ୍କର ପାରଦର୍ଶିତା ରହିଛି। ଆନ୍ତ State ରାଜ୍ୟ ନଦୀ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲରେ ସେ ତାଙ୍କ ମାମଲା ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି।

 

ଓକିଲାତି କରୁଥିବାବେଳେ ସେ ବିଭିନ୍ନ ସରକାରୀ ସଂଗଠନର ପ୍ୟାନେଲ ଆଡଭୋକେଟ ଥିଲେ। ସେ ହାଇଦ୍ରାବାଦର ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ଆଡମିନିଷ୍ଟ୍ରେଟିଭ୍ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲରେ ରେଳ ଓକିଲ ଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଅତିରିକ୍ତ ଆଡଭୋକେଟ୍ ଜେନେରାଲ୍ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ।

 

ଜଷ୍ଟିସ୍ ଶ୍ରୀ ନାଥାଲାପାଥି ଭେଙ୍କଟ ରମଣ 17.02.2014 ଠାରୁ ଭାରତର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟର ଡେପୁଟି ଜଜ୍ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ସେ ମାର୍ଚ୍ଚ 7, 2019 ରୁ ନଭେମ୍ବର 26, 2019 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଆଇନ ସେବା କମିଟିର ସଭାପତି ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ସେ 27.11.2019 ରୁ ଜାତୀୟ ଆଇନ ସେବା ପ୍ରାଧିକରଣ (NALSA) ର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି।

 

ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ସେ 27.06.2000 ରେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ହାଇକୋର୍ଟର ସ୍ଥାୟୀ ବିଚାରପତି ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ସେ 10.3.2013 ରୁ 20.5.2013 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ହାଇକୋର୍ଟର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଭାବରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ।

Recent Post

Live Cricket Update