ଶ୍ଵେତ ବସ୍ତୁ (ଏୟାର କଣ୍ଡିସନର ଏବଂ ଏଲଇଡି ଲାଇଟ୍) ପାଇଁ ଉତ୍ପାଦନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଯୋଜନା (PLI) କୁ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ଅନୁମୋଦନ

ଶ୍ଵେତ ବସ୍ତୁ (ଏୟାର କଣ୍ଡିସନର ଏବଂ ଏଲଇଡି ଲାଇଟ୍) ପାଇଁ ଉତ୍ପାଦନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଯୋଜନା (PLI) କୁ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ଅନୁମୋଦନ

 

 

ଜେ ବି ଏନ, ୦୭/୦୪ /୨୦୨୧, (ରିପୋର୍ଟ, ସୁଶୀଲ କୁମାର ଆଇଚ), ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ‘ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତ’ର ଦୂରଦୃଷ୍ଟି ଅନୁଯାୟୀ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ୍ ଶ୍ଵେତ ସାମଗ୍ରୀ (ଏୟାର କଣ୍ଡିସନର ଏବଂ ଏଲଇଡି ଲାଇଟ୍) ଯୋଜନା ପାଇଁ 6,238 କୋଟି ଟଙ୍କା ଆବଣ୍ଟନ କରିବାକୁ ବଜେଟ୍ କରିଛି। PLI) ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି |

 

ପିଏଲଆଇ ଯୋଜନାର ମୁଖ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଭାରତରେ ଉତ୍ପାଦନକୁ କ୍ଷେତ୍ର ଭିତ୍ତିକ ଅପାରଗତାକୁ ହଟାଇବା, ଏକ ବୃହତ ଆକାରର ଅର୍ଥନୀତି ଗଠନ ଏବଂ ଦକ୍ଷତା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା। ଏହାର ଡିଜାଇନ୍ ଭାରତରେ ଯନ୍ତ୍ରପାତି ଏବଂ ଉପାଦାନଗୁଡ଼ିକର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଇକୋ-ସିଷ୍ଟମକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଡିଜାଇନ୍ କରାଯାଇଛି, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଭାରତ ବିଶ୍ୱ ଯୋଗାଣ-ଶୃଙ୍ଖଳାର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶ ହୋଇପାରିବ। ଏହି ଯୋଜନା ବିଶ୍ବ global ର ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗକୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବ, ବୃହତ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିବ ଏବଂ ରପ୍ତାନିରେ ଯଥେଷ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି |

 

PLI ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ, ଏୟାର କଣ୍ଡିସନର ଏବଂ ଏଲଇଡି ଲାଇଟ୍ ଉତ୍ପାଦନ ସହିତ ଜଡିତ କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କୁ ଆସନ୍ତା 5 ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତରେ ଉତ୍ପାଦିତ ସାମଗ୍ରୀର ବର୍ଦ୍ଧିତ ବିକ୍ରିରେ 4 ପ୍ରତିଶତରୁ 6 ପ୍ରତିଶତ ହାରରେ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦିଆଯିବ। ଇଚ୍ଛାକୃତ ଅଞ୍ଚଳରେ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ପୁଞ୍ଜି investment ବିନିଯୋଗକୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଉପାଦାନଗୁଡ଼ିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି | ଏହି ଯୋଜନା ପାଇଁ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଉପାଦାନ ଉତ୍ପାଦନକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା କିମ୍ବା ଯନ୍ତ୍ରପାତି, ଯନ୍ତ୍ରପାତିର ସବ୍‌ସମ୍ବଲିଂକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ଆଧାରରେ ଚୟନ କରାଯିବ ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତରେ ପୂର୍ଣ୍ଣ କ୍ଷମତା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉତ୍ପାଦିତ ହେଉନାହିଁ | କେବଳ ସମାପ୍ତ ଆଇଟମଗୁଡିକ ଏକାଠି କରିବା ପାଇଁ କୌଣସି ଉତ୍ସାହ ରହିବ ନାହିଁ |

 

ବିଭିନ୍ନ ଲକ୍ଷ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ ପୂର୍ବ-ଯୋଗ୍ୟତା ମାନଦଣ୍ଡ ପୂରଣ କରୁଥିବା କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଏହି ଯୋଜନାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ବିବେଚିତ ହେବେ | ବ୍ରାଉନ୍ ଫିଲ୍ଡ ଏବଂ ସବୁଜ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିନିଯୋଗ କରୁଥିବା କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଯୋଜନା ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ବିବେଚିତ ହେବେ | ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦାବି କରିବାକୁ, ମୂଳ ବର୍ଷରେ ଉତ୍ପାଦିତ ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ବର୍ଦ୍ଧିତ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ଏବଂ ବର୍ଦ୍ଧିତ ବିକ୍ରିର ସର୍ତ୍ତ ପୂରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ |

 

ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଅନ୍ୟ କୌଣସି PLI ସ୍କିମ୍ ଲାଭ କରୁଥିବା କମ୍ପାନୀ ସମାନ ଉତ୍ପାଦ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଯୋଗ୍ୟ ବିବେଚିତ ହେବ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ କମ୍ପାନୀ ଭାରତ ସରକାର କିମ୍ବା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଯୋଜନାର ଲାଭ ପାଇପାରିବ। ଏହି ଯୋଜନା ସମଗ୍ର ଦେଶରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ କୌଣସି ସ୍ଥାନ, କ୍ଷେତ୍ର କିମ୍ବା ଜନସଂଖ୍ୟାକୁ ବିଚାରକୁ ନିଆଯାଇ ନାହିଁ। ଏମଏସଏମଇ କମ୍ପାନୀ ସମେତ ଦେଶ ତଥା ବିଦେଶର ବିଭିନ୍ନ କମ୍ପାନୀ ଏହି ଯୋଜନାରେ ଉପକୃତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

 

ଏହି ଯୋଜନା ଏସି ଏବଂ ଏଲଇଡି ହାଲୁକା ଶିଳ୍ପରେ ଉଚ୍ଚ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ହାସଲ କରିବା, ଭାରତରେ ଆନୁଷଙ୍ଗିକ ଉପାଦାନଗୁଡ଼ିକର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଇକୋ-ସିଷ୍ଟମ ବିକାଶ ଏବଂ ଭାରତରେ ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଶ୍ୱ କମ୍ପାନୀ ଗଠନ କରିବାରେ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଏହି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଘରୋଇ ବଜାରରେ ବିକ୍ରୟ ପାଇଁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ BIS ଏବଂ BEE ମାନକ ଏବଂ ବିଶ୍ବ global ବଜାରରେ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ମାନକ ପୂରଣ କରିବା ଜରୁରୀ | ଏହି ଯୋଜନା ଅନୁସନ୍ଧାନ, ବିକାଶ ଏବଂ ନବସୃଜନ ଏବଂ ନବୀକରଣ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟାରେ ବିନିଯୋଗରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ |

 

ଆକଳନ କରାଯାଇଛି ଯେ PLI ଯୋଜନା ଆସନ୍ତା 5 ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ 7,920 କୋଟି ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ହେବ; 1,68,000 କୋଟି ଟଙ୍କାର ବର୍ଦ୍ଧିତ ଉତ୍ପାଦନ ହେବ, 64,400 କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ରପ୍ତାନି ହେବ; 49,300 କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଏବଂ ପରୋକ୍ଷ ରାଜସ୍ୱ ହେବ ଏବଂ 4 ଲକ୍ଷ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଏବଂ ପରୋକ୍ଷ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି ହେବ |

Recent Post

Live Cricket Update