ମୋଦୀଙ୍କ ମନ୍ତ୍ର ପ୍ରଦାନ: କରୋନା ପାଇଁ – ପରୀକ୍ଷା, ଟ୍ରାକ୍ ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା 

ମୋଦୀଙ୍କ ମନ୍ତ୍ର ପ୍ରଦାନ: କରୋନା ପାଇଁ – ପରୀକ୍ଷା, ଟ୍ରାକ୍ ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା 

 

ଜେ ବି ଏନ, ୦୯/୦୪/୨୦୨୧, (ରିପୋର୍ଟ, ସୁଶୀଲ କୁମାର ଆଇଚ), ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଗୁରୁବାର ଦିନ କରୋନା ଉପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଦେଶକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଥିଲେ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ଅଭିଭାଷଣରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନର ଦ୍ୱିତୀୟ କରୋନା ତରଙ୍ଗ ସମୟରେ ଲୋକମାନେ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ବେପରୁଆ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି। ପ୍ରଶାସନ ମଧ୍ୟ ବେପରୁଆ ହୋଇପଡିଛି। ଏହା ଏକ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ |

 

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏହି ‘ସଙ୍କଟ’ର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ତିନୋଟି’ ଟି ‘ଅର୍ଥାତ୍ ଟେଷ୍ଟ, ଟ୍ରାକ ଆଣ୍ଡ ଟ୍ରିଟ, ଅର୍ଥାତ ପରୀକ୍ଷଣ, ଟ୍ରାକ୍ ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ସହିତ ଲୋକଙ୍କ ସଠିକ୍ ଆଚରଣ ଏବଂ ପରିଚାଳନା ବିଷୟରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି।

 

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶରେ ଦ୍ୱିତୀୟ କରୋନା ତରଙ୍ଗ ପ୍ରଥମ ଅପେକ୍ଷା ଦ୍ରୁତ ଅଟେ। ଦେଶ ପ୍ରଥମ ତରଙ୍ଗର ସମୟର ଶିଖର ଅତିକ୍ରମ କରିସାରିଛି | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି, ଯାହା ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ମାମଲାରେ ହଠାତ୍ ବୃଦ୍ଧି ଲୋକଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି।

 

ତଥାପି, ସେ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସମସ୍ତ ଆହ୍ବାନ ସତ୍ତ୍ୱେ ଆମର ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଭଲ ଅଭିଜ୍ଞତା, ଉତ୍ସ ଏବଂ ଏହାର ଟିକା ଅଛି। ଲୋକଙ୍କ ଅଂଶଗ୍ରହଣରେ ଡାକ୍ତର ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଉଦ୍ୟମକୁ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ। ଯୁଦ୍ଧକାଳୀନ ଭିତ୍ତିରେ ଏହି ସମସ୍ୟାର ମୁକାବିଲା କରିବାକୁ ସେ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ।

 

ଶାସନ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଉନ୍ନତି ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇ ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଆମେ ବୁଝିପାରୁଛୁ ଯେ ଏକ ବର୍ଷ ଧରି ଲଗାତାର କାର୍ଯ୍ୟ ଯୋଗୁଁ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଥକି ଯାଇଛି କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଆଗାମୀ ଦୁଇରୁ ତିନି ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ।”

 

ପୁନର୍ବାର ଲକ୍ଡାଉନ୍ ନାହିଁ :

 

 

 

ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ ତାଲା ପକାଇବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି। ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ରାତିର କର୍ଫ୍ୟୁକୁ ଗ୍ରହଣ କଲା ଏବଂ ଆମେ ଏହାକୁ କରୋନା କର୍ଫ୍ୟୁ ଭାବରେ ମନେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ | ସେ ପୁଣି ଥରେ ‘ଦୱାଇ ଭୀ ଏବଂ କଲାଇ ଭୀ’ ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ।

 

ଗୁରୁବାରର ବୈଠକରେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ମଧ୍ୟ କରୋନାରୁ ଉଦ୍ଧାର ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ମାଗିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶର ରାଜ୍ୟରେ ପରିସ୍ଥିତି ପୁଣି ଥରେ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ହୋଇଛି। ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ସୃଷ୍ଟି ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ସେ କହିଥିଲେ।

 

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଆମେ ଏହାର ଅନୁସନ୍ଧାନ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍। ଏହି ସମସ୍ୟା ପାଇଁ ଏହା ହେଉଛି ସର୍ବୋତ୍ତମ ଚିକିତ୍ସା | ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଉଚିତ କିନ୍ତୁ ପରୀକ୍ଷା ସହିତ ଭୟଭୀତ ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ | ସକାରାତ୍ମକ ମାମଲା କେତେ ବଢେ, ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିବ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଆରଟିପିସିଆର ପରୀକ୍ଷାକୁ 70 ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଟାର୍ଗେଟ ଦେଇଛନ୍ତି।

 

11 ରୁ 14 ଏପ୍ରିଲ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ‘ଟିକା ଉତ୍କଳ’ |

ଏହି ଅବସରରେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ 11 ଏପ୍ରିଲରେ ଜ୍ୟୋତିବା ଫୁଲେଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀ ଏବଂ 14 ଏପ୍ରିଲରେ ବାବା ସାହେବ ଭୀମ୍ରାଓ ଆମ୍ବେଦକରଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀ ମଧ୍ୟରେ “ଟିକ୍କା ଉତ୍କଳ” ପାଳନ କରାଯିବା ଉଚିତ। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ, ଆମେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ଉଚିତ୍ | ମୁଁ ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିବି ଯେ ସେମାନଙ୍କ ପାଖାପାଖି 45 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କ ଲୋକଙ୍କୁ ଏହି ଟିକା ଆଣିବାରେ ସମସ୍ତ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ। ”

 

ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଟୀକାକରଣର ଅପଚୟକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଏବଂ ସମ୍ବଳର ବ୍ୟବହାରକୁ କିପରି ବଢାଇବାକୁ ଏକ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଥିଲା।

 

ଟିକା ପରେ ଅବହେଳା ନକରିବାକୁ, ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବାକୁ ଏବଂ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ସେ ଲୋକଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ଲୋକମାନେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସଚେତନ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ |

Recent Post

Live Cricket Update