ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଡକ୍ଟର ହରେକୃଷ୍ଣ ମହତାବଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଲିଖିତ ଓଡିଶା ଇତିହାସ ପୁସ୍ତକର ହିନ୍ଦୀ ସଂସ୍କରଣ ପ୍ରକାଶ କଲେ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଡକ୍ଟର ହରେକୃଷ୍ଣ ମହତାବଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଲିଖିତ ଓଡିଶା ଇତିହାସ ପୁସ୍ତକର ହିନ୍ଦୀ ସଂସ୍କରଣ ପ୍ରକାଶ କଲେ

‘ଉତ୍କଳ କେଶରୀ’ର ଅତୁଳନୀୟ ଅବଦାନକୁ ମନେ ପକାଇଲେ

 

 

ଜେ ବି ଏନ, ୦୯/୦୪ /୨୦୨୧, (ରିପୋର୍ଟ, ସୁଶୀଲ କୁମାର ଆଇଚ), ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ‘ଉତ୍କଳ କେସରୀ’ ଡକ୍ଟର ହରେକୃଷ୍ଣ ମହତବଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଲିଖିତ ‘ଓଡିଶା ଇତିହାସ’ ପୁସ୍ତକର ହିନ୍ଦୀ ଅନୁବାଦ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ପୁସ୍ତକ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେବଳ ଓଡିଆ ଏବଂ ଇଂରାଜୀ ଭାଷାରେ ଉପଲବ୍ଧ | ଶ୍ରୀ ଶଙ୍କରଲାଲ ପୁରୋହିତ ଏହାକୁ ହିନ୍ଦୀରେ ଅନୁବାଦ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଅବସରରେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଏବଂ କଟକ ଭର୍ତୁହରି ମହତାବ ଲୋକସଭା ସାଂସଦ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

 

ଏହି ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମନେ ପକାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରାୟ ଦେଢ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଦେଶ ‘ଉତ୍କଳ କେଶରୀ’ ଡକ୍ଟର ହରେକୃଷ୍ଣ ମହତାବଙ୍କ 120 ତମ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀ ପାଳନ କରିଥିଲା। ତାଙ୍କର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଓଡିଶା ଇତିହାସର ହିନ୍ଦୀ ସଂସ୍କରଣ ପ୍ରକାଶ କରି ଶ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଓଡିଶାର ବିବିଧ ତଥା ବିସ୍ତୃତ ଇତିହାସ ଦେଶର ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ।

 

ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମରେ ଡକ୍ଟର ମହାତ୍ମାଙ୍କ ଅବଦାନକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମନେ ପକାଇ ସମାଜର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ସଂଗ୍ରାମ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ। ଶ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଡକ୍ଟର ମହତବ ଯେଉଁ ଦଳ ଅଧୀନରେ ସେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ ତାଙ୍କୁ ବିରୋଧ କରି ଜେଲ ଯାଇଥିଲେ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶର ସ୍ୱାଧୀନତା ଏବଂ ଗଣତନ୍ତ୍ର ରକ୍ଷା ପାଇଁ ଡକ୍ଟର ମହାତ୍ମା ଜେଲ ଯାଇଥିଲେ।

 

ଭାରତୀୟ ଇତିହାସ ତଥା ଓଡିଶାର ଇତିହାସକୁ ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଡକ୍ଟର ମେହେଟାବଙ୍କ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଉପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କର ଅବଦାନ ଓଡିଶାର ସଂଗ୍ରହାଳୟ, ଅଭିଲେଖାଗାର ଏବଂ ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ୱ ବିଭାଗକୁ ସମ୍ଭବ କରିପାରିଥିଲା।

 

ଇତିହାସର ବିସ୍ତୃତ ଅଧ୍ୟୟନର ଆବଶ୍ୟକତା ଉପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଇତିହାସ କେବଳ ଅତୀତର ଶିକ୍ଷା ନୁହେଁ, ଭବିଷ୍ୟତର ଏକ ଦର୍ପଣ ମଧ୍ୟ ହେବା ଉଚିତ୍। ସ୍ଵାଧୀନତାର ଅମୃତଭଣ୍ଡା ପାଳନ କରି ଆମର ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମର ଇତିହାସକୁ ମନେ ପକାଇ ଦେଶ ଏହାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖିଛି। ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମର ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଘଟଣା ଏବଂ କାହାଣୀକୁ ସଠିକ୍ ରୂପରେ ଉପସ୍ଥାପିତ କରାଯାଇ ନ ଥିବାରୁ ଶ୍ରୀ ମୋଦୀ ଦୁଖ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଇତିହାସ କେବଳ ଭାରତୀୟ ପରମ୍ପରାରେ ରାଜା ଏବଂ ପ୍ରାସାଦରେ ସୀମିତ ନୁହେଁ। ଲୋକଙ୍କ ସହ ଇତିହାସ ହଜାର ହଜାର ବର୍ଷ ଧରି ବିକଶିତ ହେଲା | ଏହା ହେଉଛି ବିଦେଶୀ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଯାହା ରାଜବଂଶ ଏବଂ ପ୍ରାସାଦର କାହାଣୀକୁ ଇତିହାସରେ ପରିଣତ କରିଛି | ରାମାୟଣ ଏବଂ ମହାଭାରତର ଉଦାହରଣ ଦେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ସେହି ପ୍ରକାରର ଲୋକ ନୁହଁ ଯେଉଁଠାରେ ଅଧିକାଂଶ ବର୍ଣ୍ଣନା ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ଅଟେ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମ ଜୀବନରେ ସାଧାରଣ ଲୋକ ହେଉଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରବିନ୍ଦୁ।

 

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଦୃଢୋକ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଯେ ପାଇକା ବିଦ୍ରୋହ, ସମ୍ବଲପୁର ସାଙ୍ଗ୍ରମକୁ ଗଞ୍ଜାମ ବିଦ୍ରୋହ ଭଳି ବିବାଦ ସହିତ ଓଡିଶା ଦେଶ ସର୍ବଦା ବ୍ରିଟିଶ ଶାସନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବିଦ୍ରୋହର ନିଆଁକୁ ନୂଆ ଶକ୍ତି ଦେଇଥାଏ। ସମ୍ବଲପୁର ଆନ୍ଦୋଳନର ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାଇ ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ଉତ୍ସ | ପଣ୍ଡିତ ଗୋପାବନ୍ଧୁ, ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ହରିହର ଏବଂ ଡକ୍ଟର ହରେକୃଷ୍ଣ ମହତାବଙ୍କ ଭଳି ନେତାଙ୍କ ଅତୁଳନୀୟ ଅବଦାନକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମନେ ପକାଇଛନ୍ତି। ଅବଦାନ ପାଇଁ ଶ୍ରୀ ମୋଦୀ ରାମଦେବୀ, ମାଲ୍ଟି ଦେବୀ, କୋକିଲା ଦେବୀ ଏବଂ ରାନୀ ଭଗବତୀଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆଦିବାସୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଅବଦାନ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ ଯେଉଁମାନେ ବ୍ରିଟିଶମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଦେଶପ୍ରେମ ଏବଂ ବୀରତ୍ୱ ସହିତ ଚୋବାଇଥିଲେ। ଭାରତ ଛାଡ ଆନ୍ଦୋଳନର ମହାନ ଆଦିବାସୀ ନେତା ଲକ୍ଷ୍ମଣ ନାୟକଜୀଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମନେ ପକାଇଲେ।

 

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଓଡିଶାର ଇତିହାସ ସମଗ୍ର ଭାରତର historical ଐତିହାସିକ ଶକ୍ତିକୁ ପ୍ରତିପାଦିତ କରୁଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଇତିହାସରେ ପ୍ରତିଫଳିତ ଏହି ଶକ୍ତି ବର୍ତ୍ତମାନ ଏବଂ ଭବିଷ୍ୟତର ଭବିଷ୍ୟତ ସହିତ ଜଡିତ ଏବଂ ଏହା ଆମ ପାଇଁ ଏକ ମାର୍ଗଦର୍ଶିକା ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି।

 

ରାଜ୍ୟର ବିକାଶ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବାଣିଜ୍ୟ ଏବଂ ଶିଳ୍ପ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ଆବଶ୍ୟକତା ହେଉଛି ଭିତ୍ତିଭୂମି | ସେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ, ରାଜ୍ୟର ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ଓଡ଼ିଶାରେ ହଜାର ହଜାର କିଲୋମିଟର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଏବଂ ଉପକୂଳ ରାଜପଥ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି। ଏଥିସହ ଗତ -7-years ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ଶହ ଶହ କିଲୋମିଟର ରେଳ ଲାଇନ ମଧ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି। ଭିତ୍ତିଭୂମି ପରେ ଶିଳ୍ପ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହି ଦିଗରେ ଶିଳ୍ପ ଏବଂ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଉତ୍ସାହିତ ହେଉଛନ୍ତି | ରାଜ୍ୟରେ ତୈଳ ଓ ଇସ୍ପାତ କ୍ଷେତ୍ରର ବିପୁଳ ସମ୍ଭାବନାକୁ ବାସ୍ତବରେ ପରିଣତ କରିବା ପାଇଁ ହଜାର ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରାଯାଇଛି। ସେହିଭଳି ନୀଳ ବିପ୍ଳବ ମାଧ୍ୟମରେ ଓଡିଶାର ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ଜୀବନରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଉଛି।

 

ଦକ୍ଷତା କ୍ଷେତ୍ରରେ କରାଯାଉଥିବା ପ୍ରୟାସ ବିଷୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ରାଜ୍ୟର ଯୁବକମାନଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ ଆଇଆଇଟି ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଆଇଏସଆର ବେରହମପୁର, ଇଣ୍ଡିଆନ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଅଫ ସ୍କିଲ୍ସ, ଆଇଆଇଟି ସମ୍ବଲପୁର ଭଳି ଅନୁଷ୍ଠାନ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି।

 

ଓଡିଶାର ଇତିହାସ ଏବଂ ଏହାର ମହାନତାକୁ ବିଶ୍ବ ର ସମସ୍ତ ସ୍ଥାନକୁ ନେବାକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆହ୍ବାନ କରିଛନ୍ତି। ସ୍ୱାଧୀନତାର ଅମୃତ ମହୋତ୍ସବଙ୍କୁ ପ୍ରକୃତରେ ଏକ ଜନ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିବାକୁ ସେ ଆହ୍ବାନ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ କହିଥିଲେ ଯେ ଏହି ଅଭିଯାନ ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମ ସମୟରେ ଦେଖାଯାଇଥିବା ପରି ଶକ୍ତି ପ୍ରବାହିତ ହେବ।

Recent Post

Live Cricket Update