ଅସ୍ଥାୟୀ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଟିକସ ସଂଗ୍ରହ 2020-21 ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ପ୍ରାୟ 5 ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି

ଅସ୍ଥାୟୀ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଟିକସ ସଂଗ୍ରହ 2020-21 ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ପ୍ରାୟ 5 ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି

ଜେ ବି ଏନ, ୦୯/୦୪ /୨୦୨୧, (ରିପୋର୍ଟ, ସୁଶୀଲ କୁମାର ଆଇଚ), ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : 2020-21 ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଟିକସ ସଂଗ୍ରହ ପାଇଁ ଅସ୍ଥାୟୀ ଆକଳନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ନେଟ ସଂଗ୍ରହ 9.45 ଲକ୍ଷ କୋଟିରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ନିଟ୍ ସିଧାସଳଖ ଟିକସ ସଂଗ୍ରହରେ କର୍ପୋରେସନ୍ ଟ୍ୟାକ୍ସ (CIT) ଭାବରେ 4.57 ଲକ୍ଷ କୋଟି ଏବଂ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଆୟକର (PIT) ଭାବରେ 4.88 ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ସୁରକ୍ଷା କାରବାର ଟ୍ୟାକ୍ସ (STT) ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ନିଟ୍ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଟିକସ ସଂଗ୍ରହ; 2020-21 ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ସିଧାସଳଖ ଟ୍ୟାକ୍ସ ହେଉଛି 9.05 ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସଂଶୋଧିତ ଆକଳନରୁ 104.46 ପ୍ରତିଶତ |

 

ସିଧାସଳଖ ଟ୍ୟାକ୍ସର ମୋଟ ସଂଗ୍ରହ (ଫେରସ୍ତ ପାଇଁ ଆଡଜଷ୍ଟ କରିବା ପୂର୍ବରୁ) 2020-21 ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ 12.06 ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ହୋଇଛି। ଏଥିରେ କର୍ପୋରେସନ୍ ଟ୍ୟାକ୍ସ (CIT) ଭାବରେ 6.31 ଲକ୍ଷ କୋଟି ଏବଂ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଆୟକର (PIT) ଭାବରେ 5.75 ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ, ସୁରକ୍ଷା କାରବାର ଟ୍ୟାକ୍ସ (STT); ଅଗ୍ରୀମ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଭାବରେ 4.95 ଲକ୍ଷ କୋଟି; ଉତ୍ସରେ ଟିକସ ରିହାତି ଭାବରେ 5.45 ଲକ୍ଷ କୋଟି (କେନ୍ଦ୍ରୀୟ TDS ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରି); ଆତ୍ମ-ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କର ଭାବରେ 1.07 ଲକ୍ଷ କୋଟି; ନିୟମିତ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କର ଭାବରେ 42,372 କୋଟି; ଡିଭିଡେଣ୍ଡ ବଣ୍ଟନ କର ଭାବରେ 13,237 କୋଟି ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଛୋଟ ଜିନିଷ ଅଧୀନରେ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଭାବରେ 2,612 କୋଟି |

 

 

ଏକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜିଂ ବର୍ଷ ସତ୍ତ୍ 2020 େ, 2020-21 ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଅଗ୍ରୀମ ଟିକସ ସଂଗ୍ରହ 4.95 ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ହୋଇଛି ଏବଂ ପୂର୍ବ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ 4.64 ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅଗ୍ରୀମ ଟିକସ ସଂଗ୍ରହ ତୁଳନାରେ ଏହା ପ୍ରାୟ 6.7 ପ୍ରତିଶତ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି।

 

2020-21 ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ 2.61 ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ ହୋଇଥିବାବେଳେ 2019-20 ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ 1.83 ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ କରାଯାଇଛି। ତେଣୁ ପୂର୍ବ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ଫେରସ୍ତର ଆଇଟମ୍ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାୟ 42.1 ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

 

ଉପରୋକ୍ତ ଆକଳନଗୁଡ଼ିକ ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟ ସାମୟିକ ଏବଂ ସଂଗ୍ରହର ଅନ୍ତିମ ଆକଳନ ସହିତ ତୁଳନା କରିବା ପରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇପାରେ |

 

Recent Post

Live Cricket Update