ଆସନ୍ତା ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ବଜ୍ରପାତ, ବଜ୍ରପାତ ଏବଂ ପ୍ରବଳ ପବନ ସହିତ ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ ଭାରତରେ ସ୍ପୋରଡିକ୍ ଠାରୁ ବହୁ ବ୍ୟାପକ ବୃଷ୍ଟିପାତର ଆକଳନ;

 ଆସନ୍ତା ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ବଜ୍ରପାତ, ବଜ୍ରପାତ ଏବଂ ପ୍ରବଳ ପବନ ସହିତ ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ ଭାରତରେ ସ୍ପୋରଡିକ୍ ଠାରୁ ବହୁ ବ୍ୟାପକ ବୃଷ୍ଟିପାତର ଆକଳନ; ଏପ୍ରିଲ 14 ଏବଂ 16 ମଧ୍ୟରେ ତାମିଲନାଡୁ ଏବଂ କେରଳ ଏବଂ ମେହେ ଏବଂ ଉପକୂଳ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ଦକ୍ଷିଣ ଏବଂ ଘାଟ ଅଞ୍ଚଳରେ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ପୂର୍ବାନୁମାନ 

 

ଆଗାମୀ 4-5 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ବିଦର୍ଭ, ତେଲେଙ୍ଗାନା, ଛତିଶଗଡ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଏବଂ ଓଡିଶାର ଗାଙ୍ଗେଟିକ୍ ସମତଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏବଂ ଆସନ୍ତା 24 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଝାଡଖଣ୍ଡରେ ବଜ୍ରପାତ, ବଜ୍ରପାତ ଏବଂ ପ୍ରବଳ ପବନ ସହିତ ସ୍ପୋର୍ଡିକ୍ ବର୍ଷା ପୂର୍ବାନୁମାନ: ଏପ୍ରିଲ 12 ରେ ସୌରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ କୁଚର ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଗରମ ପବନ ଆଶା କରାଯାଉଥିଲା

 

 

 

 

ଜେ ବି ଏନ, ୧୩/୦୪ /୨୦୨୧, (ରିପୋର୍ଟ, ସୁଶୀଲ କୁମାର ଆଇଚ), ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଜାତୀୟ ପାଣିପାଗ ପୂର୍ବାନୁମାନ କେନ୍ଦ୍ର ଭାରତ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ (IMD) ଅନୁଯାୟୀ:

 

ପୃଥିବୀ ବିଜ୍ଞାନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ ଘୂର୍ଣ୍ଣି ଝଡ଼ ସୂଚନା, ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସହ ବଜ୍ରପାତ ହେବ ବୋଲି ପୁର୍ବ ସୂଚନା ଦେଲେ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ l

 

ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପାଣିପାଗ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ-

 

ଦକ୍ଷିଣ ଉପଦ୍ୱୀପରେ ନିମ୍ନ ଟ୍ରପୋସଫିସର ସ୍ତରରେ ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ ସଞ୍ଚାରଣର ପ୍ରଭାବରେ; ଆସନ୍ତା 5 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ ଭାରତରେ ବଜ୍ରପାତ, ବଜ୍ରପାତ ଏବଂ ପ୍ରବଳ ପବନ (30-40 କିଲୋମିଟର) ସହିତ ବ୍ୟାପକ ବର୍ଷା ହେବାର ପୂର୍ବାନୁମାନ |

ଏପ୍ରିଲ୍ 14-16, 2021 ମଧ୍ୟରେ ତାମିଲନାଡୁ ଏବଂ କେରଳର ଦକ୍ଷିଣ ଏବଂ ଘାଟ ଅଞ୍ଚଳରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ଏବଂ ମହେ ଏବଂ ଉପକୂଳ ତଥା ଦକ୍ଷିଣ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ବିସ୍ତୃତ ଅଞ୍ଚଳରେ।

 

ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ନିମ୍ନ ସ୍ତରରେ ଏକ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ପରିସ୍ଥିତି ଜାରି ରହିଛି | ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ବିଦର୍ଭ, ତେଲେଙ୍ଗାନା, ଛତିଶଗଡ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଏବଂ ଓଡିଶାର ଗାଙ୍ଗେଟିକ୍ ସମତଳ ତଥା ପରବର୍ତ୍ତୀ 24 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଝାଡଖଣ୍ଡରେ ବଜ୍ରପାତ, ବଜ୍ରପାତ ଏବଂ ପ୍ରବଳ ପବନ (30-40 କିଲୋମିଟର) | )

ଏକ ନୂତନ ସକ୍ରିୟ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ବିଶୃଙ୍ଖଳା ଏପ୍ରିଲ 14 –17 ମଧ୍ୟରେ ପଶ୍ଚିମ ହିମାଳୟ ଅଞ୍ଚଳ ଏବଂ ଏପ୍ରିଲ 15 –17 ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ସମତଳ ଭୂମି ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି | ଏପ୍ରିଲ୍ 14-17 ମଧ୍ୟରେ ପଶ୍ଚିମ ହିମାଳୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ବହୁ ପରିମାଣରେ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି, ବଜ୍ରପାତ, ବଜ୍ରପାତ ଏବଂ ପ୍ରବଳ ପବନ (ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି 30-40 କିଲୋମିଟର) ଏବଂ ଏପ୍ରିଲ୍ 15-17 ମଧ୍ୟରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳ। ହାଲୁକା ବର୍ଷା ହେଉଛି ବଜ୍ରପାତ, ବଜ୍ରପାତ ଏବଂ ପ୍ରବଳ ପବନ (30-40 କିଲୋମିଟର) ସହିତ ଆଶା କରାଯାଏ। ଏପ୍ରିଲ 14 ରେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର, ଲଦାଖ, ଗିଲ୍ଗିଟ-ବାଲ୍ଟିସ୍ତାନ ଏବଂ ମୁଜାଫରବାଦ ଏବଂ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ମଧ୍ୟ କୁଆପଥର ବର୍ଷା ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ଏପ୍ରିଲ 15 ଏବଂ 16 ରେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର, ଲଦାଖ, ଗିଲଗିଟ-ବାଲ୍ଟିସ୍ତାନ ଏବଂ ମୁଜାଫରବାଦର ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ପଶ୍ଚିମ ରାଜସ୍ଥାନର 14 ଏବଂ 15 ଏପ୍ରିଲ 2021 ରେ ଧୂଳି ଝଡ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି।

ଦେଶର ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନରେ ବଜ୍ରପାତ ପରି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ହେତୁ ଆସନ୍ତା 4-5 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶର ଅଧିକାଂଶ ଅଞ୍ଚଳରେ ସର୍ବାଧିକ ତାପମାତ୍ରାରେ କ significant ଣସି ବିଶେଷ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। ତେବେ 12 ଏପ୍ରିଲରେ ସ aur ରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ କୁଚର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଗରମ ପବନ ଗତି କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

 

 

ମୁଖ୍ୟ ପାଣିପାଗ ସମୀକ୍ଷା

 

Ar ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର, ଲଦାଖ, ଗିଲଗିଟ-ବାଲ୍ଟିସ୍ତାନ ଏବଂ ମୁଜାଫରବାଦ ଏବଂ କେରଳ ଏବଂ ମହେର କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ଏବଂ ଆସାମ ଏବଂ ମେଘାଳୟ ଏବଂ ଓଡିଶା, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ଉତ୍ତର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଏବଂ ତାମିଲନାଡୁ, ପୁଡୁଚେରୀ ଏବଂ କରାଇକାଲ ଏବଂ ବର୍ଷା କର୍ଣ୍ଣାଟକ / ବଜ୍ରପାତ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଥିଲା (0830 ଘଣ୍ଟା ଠାରୁ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଟାଇମ୍ ଠାରୁ ଗତକାଲିର 1730 ଘଣ୍ଟା ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଟାଇମ୍) |

 

 

 

ରେକର୍ଡ ହୋଇଥିବା ବର୍ଷା (0830 ଘଣ୍ଟା ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଟାଇମ୍ ରୁ 1730 ଘଣ୍ଟା।) (1 ସେମି କିମ୍ବା ଅଧିକ): ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଟାଇମ୍) ପୁନାଲୁର -6; ଥିରୁବନନ୍ତପୁରମ୍ -3; ବେଲଗାମ୍ -1 |

ଉତ୍ତର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ କର୍ଣ୍ଣାଟକର କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ଏବଂ ଜାମ୍ମୁ, କାଶ୍ମୀର, ଲଦାଖ, ଗିଲ୍ଗିଟ୍-ବାଲ୍ଟିସ୍ତାନ ଏବଂ ମୁଜାଫରବାଦ, h ାଡଖଣ୍ଡ, ଓଡିଶା, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଏବଂ ସିକ୍କିମ୍, ଆସାମ ଏବଂ ମେଘାଳୟ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ଉପକୂଳ କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ତେଲେଙ୍ଗାନା ଏବଂ କେରଳ ପ୍ୟାରର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବଜ୍ରପାତ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଥିଲା (ଗତକାଲି ଠାରୁ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଟାଇମ୍ ର 1730 ଘଣ୍ଟା ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଟାଇମ୍):

ଗତକାଲି ସ aur ରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ କୁଚ୍ ଉପରେ ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଉଷ୍ମ ପବନର ପରିସ୍ଥିତି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା।

11-04-2021 ସୁଦ୍ଧା ସର୍ବାଧିକ ତାପମାତ୍ରା ଛାଡିବା: ଉପ-ହିମାଳୟ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଏବଂ ସିକ୍କିମ୍ ଏବଂ ସ aur ରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ କୁଚ୍ ର କେତେକ ସ୍ଥାନ ଏବଂ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ପଶ୍ଚିମ ରାଜସ୍ଥାନ ଏବଂ ଗୁଜୁରାଟ ଅଞ୍ଚଳର ସର୍ବାଧିକ ତାପମାତ୍ରା ସାଧାରଣ (3.1 ° C ରୁ 5.0 °) ଠାରୁ ଯଥେଷ୍ଟ ଅଧିକ | C); ପଞ୍ଜାବ ଏବଂ ହରିୟାଣା, ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀ, ଆସାମ ଏବଂ ମେଘାଳୟ ଏବଂ କୋଙ୍କଣ ଏବଂ ଗୋଆର ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନ; ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଗାଙ୍ଗେଟିକ୍ ସମତଳ, ପୂର୍ବ ରାଜସ୍ଥାନ, ବିହାର, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ନାଗାଲାଣ୍ଡ, ମଣିପୁର, ମିଜୋରାମ ଏବଂ ତ୍ରିପୁରା ଏବଂ ଉପକୂଳ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ କର୍ଣ୍ଣାଟକର କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ସ୍ୱାଭାବିକ (1.6 ° C ରୁ 3.0 ° C) ରହିଲା | ଛତିଶଗଡ, ମରାଠୱାଡା ଏବଂ ତେଲେଙ୍ଗାନାର କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ବିଦର୍ଭର ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନରେ ତାପମାତ୍ରା; ଜାମ୍ମୁ, କାଶ୍ମୀର, ଲଦାଖ, ଗିଲଗିଟ-ବାଲ୍ଟିସ୍ତାନ ଏବଂ ମୁଜାଫରବାଦ ଏବଂ ତାମିଲନାଡୁର ପୃଥକ ସ୍ଥାନରେ, ପୁଡୁଚେରୀ ଏବଂ କରାଇକାଲରେ ସାଧାରଣତ ତଳେ (−3.1 ° C ରୁ −5.0 ° C); କେନ୍ଦ୍ରୀୟ, ଉତ୍ତର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନରେ, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ ରୟାଲସିମା ଉପରେ କେତେକ ସ୍ଥାନରେ; ଉପକୂଳ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ୟାନାମ, କେରଳ ଏବଂ ମହେ ଏବଂ ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜର ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ସାଧାରଣ (-1.6 ° C ରୁ -3.0 ° C) ତଳେ; ଦେଶର ବାକି ଦେଶ ତଥା ଦେଶରେ ଏହା ସ୍ୱାଭାବିକ ରହିଲା। ଗତକାଲି ଅହମ୍ମଦାବାଦ (ଗୁଜୁରାଟ ଅଞ୍ଚଳ) ଦେଶରେ ସର୍ବାଧିକ ସର୍ବାଧିକ 42.6 ° C ରେକର୍ଡ କରିଛି।

11-04-2021 ରେ ନାଗାଲାଣ୍ଡ, ମଣିପୁର, ମିଜୋରାମ ଏବଂ ତ୍ରିପୁରା, ପଶ୍ଚିମ ରାଜସ୍ଥାନ, ସୌରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ କୁଚ୍ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ଉପ-ହିମାଳୟ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଏବଂ ସିକ୍କିମ୍, ଓଡିଶା, ପୂର୍ବ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ଗୁଜୁରାଟ ଅଞ୍ଚଳ ଏବଂ ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ସର୍ବନିମ୍ନ ତାପମାତ୍ରା ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ତାପମାତ୍ରା ସାଧାରଣ (1.6 ° C ରୁ 3.0 ° C) ଠାରୁ ଅଧିକ ଥିଲା | ହରିୟାଣା, ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ପୂର୍ବ ରାଜସ୍ଥାନ ଏବଂ ତାମିଲନାଡୁ, ପୁଡୁଚେରୀ ଏବଂ କରାଇକାଲ ଠାରୁ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ତାପମାତ୍ରା ସ୍ୱାଭାବିକଠାରୁ କମ୍ ଥିଲା (-3.1 ° C ରୁ -5.0 ° C)। ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର), ଲଦାଖ, ଗିଲ୍ଗିଟ-ବାଲ୍ଟିସ୍ତାନ ଏବଂ ମୁଜାଫରବାଦ, ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନରେ ତେଲେଙ୍ଗାନା, ଗୁଜୁରାଟ ଅଞ୍ଚଳ, ପଶ୍ଚିମ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ଉପକୂଳ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ସାଧାରଣତ Yan ୟାନାମ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ମଦ୍ୱୀପ (-1.6 ° C ରୁ -3.0 ° C) ନିମ୍ନରେ; ଏବଂ ବାକି ଦେଶରେ ପ୍ରାୟ ସ୍ୱାଭାବିକ ଥିଲା | ଗତକାଲି ପନ୍ତନଗର (ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ) ଦେଶର ସର୍ବନିମ୍ନ ସର୍ବନିମ୍ନ ତାପମାତ୍ରା 10.1 ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ରେକର୍ଡ କରିଛି।

 

 

* ଲାଲ ରଙ୍ଗର ଚେତାବନୀ ଅର୍ଥ ଲାଲ୍ ଆଲର୍ଟ ନୁହେଁ | ଲାଲ ରଙ୍ଗର ଚେତାବନୀ ଅର୍ଥ “କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କର |

 

ଯେକୌଣସି ଦିନ ପାଇଁ ପୂର୍ବାନୁମାନ ଏବଂ ଚେତାବନୀ ବର୍ତ୍ତମାନର ଦିନର 0830 ଘଣ୍ଟା (ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଟାଇମ୍) ରୁ ଆଗାମୀ ଦିନର 0830 ଘଣ୍ଟା (ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଟାଇମ୍) ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ valid ଧ ଅଟେ |

 

ଅଧିକ ସୂଚନା ପାଇଁ, ଦୟାକରି www.imd.gov.in ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ କିମ୍ବା ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତୁ: +91 11 24631913, 24643965, 24629798)

 

ପାଣିପାଗ ବିଜ୍ଞାନ ବିଶ୍ଳେଷଣ (0530 ଭାରତୀୟ ସମୟ ଉପରେ ଆଧାର କରି)

 

 

 

ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ବିଭ୍ରାଟ ଏହାର ଅକ୍ଷରେ ସମୁଦ୍ର ପତ୍ତନ ଠାରୁ 5.8 କିଲୋମିଟର ଉଚ୍ଚରେ ପଶ୍ଚିମ ପବନ ସହିତ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଏବଂ ଉପର ଟ୍ରପୋସଫିସରର ଜଳଭଣ୍ଡାର ଭାବରେ ଗତି କରୁଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦୈର୍ଘ୍ୟ 76 ଡିଗ୍ରୀ ପୂର୍ବରେ ପ୍ରାୟ 30 ଡିଗ୍ରୀ ଉତ୍ତରରେ ଗତି କରୁଛି |

ପ୍ରବଳ ପଶ୍ଚିମ ପବନ ସମୁଦ୍ର ପତ୍ତନ ଠାରୁ 1.5 ଡିଗ୍ରୀ ଅକ୍ଷାଂଶ ଉତ୍ତରରେ ଏବଂ ଦ୍ରାଘିମାରେ 88 ଡିଗ୍ରୀ ପୂର୍ବରେ ଗତି କରୁଛି |

ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ସମୁଦ୍ର ପତ୍ତନଠାରୁ 1.5 କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ ପବନ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି।

ସମୁଦ୍ର ପତ୍ତନଠାରୁ 1.5 କିଲୋମିଟରରୁ ଅଧିକ ଉଚ୍ଚ ଚାପର ଏକ କ୍ଷେତ୍ର ଉତ୍ତର କେରଳରୁ ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳ ଏବଂ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଏବଂ ମରାଠୱାଡା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଥାଏ |

କୋମରିନ୍ ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖରେ ସମୁଦ୍ର ପତ୍ତନଠାରୁ 1.5 କିଲୋମିଟର ଏବଂ ସମୁଦ୍ର ପତ୍ତନଠାରୁ 2.1 କିଲୋମିଟର ଉଚ୍ଚରେ ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ ପବନ ଅନୁଭୂତ ହେଉଛି |

ବଙ୍ଗୋପସାଗରର ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ସହିତ ସମୁଦ୍ର ପତ୍ତନଠାରୁ 3.1 କିଲୋମିଟର ଏବଂ 3.6 କିଲୋମିଟର ଉଚ୍ଚରେ ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ ପବନ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି।

ଆକଳନ କରାଯାଇଛି ଯେ 12 ଏବଂ 14 ଏପ୍ରିଲ 2021 ରାତିରୁ ପଶ୍ଚିମ ହିମାଳୟ ଅଞ୍ଚଳ ତାଜା ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ବିଭ୍ରାଟ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହେବ |

 

 

17 ଏପ୍ରିଲ, 2021 ରେ 0830 ଘଣ୍ଟା ଠାରୁ ଆଗାମୀ 5 ଦିନ ପାଇଁ ପାଣିପାଗ ପୂର୍ବାନୁମାନ |

 

 

 

ପାଣିପାଗ ବିଭାଗର ପ୍ରତ୍ୟେକ ସବ୍ ଡିଭିଜନ୍ ପାଇଁ ଦିନ ବୃଷ୍ଟିପାତର ପୂର୍ବାନୁମାନ ଟେବୁଲ୍ -1 ରେ ଦିଆଯାଇଛି |

ଗୁଜୁରାଟର ଅଧିକାଂଶ ଅଞ୍ଚଳରେ ଆସନ୍ତା 24 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବାଧିକ ତାପମାତ୍ରାରେ ଅଧିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ ନାହିଁ ଏବଂ ଏହା ପରେ ତାପମାତ୍ରା 2-3 ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ୍ ହେବ |

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଭାରତର ଅଧିକାଂଶ ଅଞ୍ଚଳରେ ଆସନ୍ତା 2-3 ଦିନରେ ସର୍ବାଧିକ ତାପମାତ୍ରା 2-3-degrees ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ହ୍ରାସ ପାଇପାରେ।

ଆଗାମୀ 4-5 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶର ଅବଶିଷ୍ଟ ତାପମାତ୍ରାରେ କୌଣସି ବିଶେଷ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ ନାହିଁ।

 

 

17 ଏପ୍ରିଲ 2021 ରୁ 19 ଏପ୍ରିଲ 2021 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପରବର୍ତ୍ତୀ 2 ଦିନ ପାଇଁ ପାଣିପାଗ ପୂର୍ବାନୁମାନ |

 

 

 

ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ବିଭ୍ରାଟର ପ୍ରଭାବ ହେତୁ ପଶ୍ଚିମ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ବ୍ୟାପକ ବର୍ଷା / ତୁଷାରପାତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି, ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରୁ ବଡ଼ ଅଞ୍ଚଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ବଜ୍ରପାତ ଏବଂ ବଜ୍ରପାତର ସମାନ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଆଖପାଖ ସମତଳ ଅଞ୍ଚଳରେ |

ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଭାରତ ଏବଂ ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜରେ ଘଡଘଡି ସହ ବଜ୍ରପାତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

କେରଳ, ମହେ ଏବଂ ତାମିଲନାଡୁର କିଛି ଅଂଶ ଏବଂ କର୍ଣ୍ଣାଟକର କିଛି ଅଂଶରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସହିତ ବଜ୍ରପାତ / ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

ବାକି ଦେଶରେ ଶୁଖିଲା ପାଗର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

 

 

* ଲାଲ୍ ଚେତାବନୀ ଅର୍ଥ ନୁହେଁ “ଲାଲ୍ ଚେତାବନୀ” ଲାଲ୍ ରଙ୍ଗର ଚେତାବନୀ ଅର୍ଥ ହେଉଛି “କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ” |

 

 

 

ଯେକୌଣସି ଦିନ ପାଇଁ ପୂର୍ବାନୁମାନ ଏବଂ ଚେତାବନୀ ସେହି ଦିନର 0830 ଘଣ୍ଟା ଠାରୁ ପରଦିନ 0830 ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ valid ଧ ଅଟେ |

 

ଅଧିକ ସୂଚନା ପାଇଁ, ଦୟାକରି www.imd.gov.in ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ।

 

 

 

 

 

ଆଗାମୀ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ପାଣିପାଗ ସତର୍କତା

 

 

 

12 ଏପ୍ରିଲ୍ (ଦିନ 1):

 

ପୂର୍ବ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ବିଦର୍ଭ, ଛତିଶଗଡ, ଝାଡଖଣ୍ଡ, ଗାଙ୍ଗେଟିକ୍ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ଓଡିଶା, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ମରାଠୱାଡା, ତେଲେଙ୍ଗାନା ଏବଂ କେରଳର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବଜ୍ରପାତ ଏବଂ ପ୍ରବଳ ପବନ (ବେଗ 30-40 କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ) ସହିତ ବଜ୍ରପାତ। ମହେ ଏବଂ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର, ଲଦାଖ, ଗିଲଗିଟ-ବାଲ୍ଟିସ୍ତାନ ଏବଂ ମୁଜାଫରବାଦ, ପୂର୍ବ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଆସାମ ଏବଂ ମେଘାଳୟ, ନାଗାଲାଣ୍ଡ, ମଣିପୁର, ମିଜୋରାମ ଏବଂ ତ୍ରିପୁରା, କୋଙ୍କଣ ଏବଂ ଗୋଆ, ତାମିଲନାଡୁ, ପୁଡୁଚେରୀ ଏବଂ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ କରାଇକାଲର ଏକ ସମ୍ଭାବନା ଅଛି | ଲକ୍ଷ୍ମୀଦ୍ୱୀପ ର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବଜ୍ରପାତ |

 

ସୌରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ କୁଚର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଗରମ ପବନ (ଲୁ) ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି |

 

April 13 ଏପ୍ରିଲ୍ (ଦିନ 2): ପୂର୍ବ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ବିଦର୍ଭ, ଓଡିଶା, ଆସାମ ଏବଂ ମେଘାଳୟ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ମରାଠୱାଡା, ତେଲେଙ୍ଗାନା ଏବଂ କେରଳ ଏବଂ ମହେର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବଜ୍ରପାତ ଏବଂ ପ୍ରବଳ ପବନ (ବେଗ 30-40 କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ) | ଛତିଶଗଡ, ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ନାଗାଲାଣ୍ଡ, ମଣିପୁର, ମିଜୋରାମ ଏବଂ ତ୍ରିପୁରା, କୋଙ୍କଣ ଏବଂ ଗୋଆ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ତାମିଲନାଡୁ, ପୁଡୁଚେରୀ ଏବଂ କରାଇକାଲ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ମଦ୍ୱୀପ ଏବଂ ପ୍ରବଳ ପବନରେ ବଜ୍ରପାତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

 

April 14 ଏପ୍ରିଲ୍ (ଦିନ 3): ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର, ଲଦାଖ, ଗିଲ୍ଗିଟ୍-ବାଲ୍ଟିସ୍ତାନ ଏବଂ ମୁଜାଫରବାଦ ଏବଂ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବଜ୍ରପାତ, କୁଆପଥର ଏବଂ ପ୍ରବଳ ପବନ (30-40 କିଲୋମିଟର ବେଗରେ) ସହିତ ବଜ୍ରପାତ | ହାଲୁକା ଏବଂ ପ୍ରବଳ ପବନ (ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ) କି ଏବଂ ବିଦର୍ଭ, ଗାଙ୍ଗେଟିକ୍ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ଆସାମ ଏବଂ ମେଘାଳୟ, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ମରାଠୱାଡା, ତେଲେଙ୍ଗାନା ଏବଂ କେରଳ ଏବଂ ମହେ ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ଛତିଶଗଡ, ଅରୁଣାଚଳର ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ 30-40 କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ବଜ୍ରପାତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ନାଗାଲାଣ୍ଡ, ମଣିପୁର, ମିଜୋରାମ ଏବଂ ତ୍ରିପୁରା, ଉପକୂଳ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ୟାନାମ, ରାୟାଲିସିମା, କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ତାମିଲନାଡୁ, ପୁଡୁଚେରୀ ଏବଂ କରାଇକାଲ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ମଦ୍ୱୀପ |

 

ପଶ୍ଚିମ ରାଜସ୍ଥାନର ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବଜ୍ରପାତ / ବଜ୍ରପାତ ସମ୍ଭାବନା |

 

ଉପକୂଳ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ କର୍ଣ୍ଣାଟକ, କେରଳ ଏବଂ ମହେ ଏବଂ ତାମିଲନାଡୁର ଦକ୍ଷିଣ ଏବଂ ଘାଟ ଅଞ୍ଚଳରେ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା |

 

April 15 ଏପ୍ରିଲ୍ (ଦିନ 4): ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର, ଲଦାଖ, ଗିଲ୍ଗିଟ୍-ବାଲ୍ଟିସ୍ତାନ ଏବଂ ମୁଜାଫରବାଦ, ବିଦର୍ଭ, ଝାଡଖଣ୍ଡ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଏବଂ ସିକ୍କିମ୍, ଓଡିଶା, ଓଡିଶା ବଜ୍ରପାତ ସହିତ ବଜ୍ରପାତ ଏବଂ ପ୍ରବଳ ପବନ (30-40 କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ) ପହଞ୍ଚିବାର ଏକ ସୁଯୋଗ) | ଆସାମ ଏବଂ ମେଘାଳୟ, ତେଲେଙ୍ଗାନା ଏବଂ କେରଳ ଏବଂ ମହେ ଏବଂ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ପଞ୍ଜାବ, ବିହାର, ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ନାଗାଲାଣ୍ଡ, ମଣିପୁର, ମିଜୋରାମ ଏବଂ ତ୍ରିପୁରା, ଉପକୂଳ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ୟାନାମ, ରାୟାଲିସିମା, କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ତାମିଲନାଡୁ, ପୁଡୁଚେରୀ ଏବଂ କରାଇକାଲ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନ ବଜ୍ରପାତ ସହିତ ବର୍ଷା

 

ପଶ୍ଚିମ ରାଜସ୍ଥାନର ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବଜ୍ରପାତ / ବଜ୍ରପାତ ସମ୍ଭାବନା |

 

ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର, ଲଦାଖ, ଗିଲଗିଟ-ବାଲ୍ଟିସ୍ତାନ ଏବଂ ମୁଜାଫରବାଦ, ଦକ୍ଷିଣ କର୍ଣ୍ଣାଟକ, କେରଳ ଏବଂ ମହେ ଏବଂ ତାମିଲନାଡୁର ଦକ୍ଷିଣ ଘାଟରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି।

 

 

 

ଏପ୍ରିଲ୍ (5 ଦିନ)

 

 

 

ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର, ଲଦାଖ, ଗିଲ୍ଗିଟ୍-ବାଲ୍ଟିସ୍ତାନ ଏବଂ ମୁଜାଫରବାଦ, ବିଦର୍ଭ, ଝାଡଖଣ୍ଡ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଏବଂ ସିକ୍କିମ୍, ଓଡିଶା, ଆସାମ ଏବଂ ମେଘାଳୟ, ତେଲେଙ୍ଗାନା ଏବଂ କେରଳ ଏବଂ ବଜ୍ରପାତରେ ବଜ୍ରପାତ ସହ ବଜ୍ରପାତ ଏବଂ ପ୍ରବଳ ପବନ (30-40 KMPH) ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ପଞ୍ଜାବ, ବିହାର, ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ନାଗାଲାଣ୍ଡ, ମଣିପୁର, ମିଜୋରାମ ଏବଂ ତ୍ରିପୁରା, ଉପକୂଳ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ୟାନାମ, ରୟାଲାସିମା, କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ତାମିଲନାଡୁ, ପୁଡୁଚେରୀ ଏବଂ କରାଇକାଲ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ମଦ୍ୱୀପ ରେ ବଜ୍ରପାତ ସହିତ |

 

ପଶ୍ଚିମ ରାଜସ୍ଥାନର କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଧୂଳି storm ଝଡ ଏବଂ ବଜ୍ରପାତର ସମ୍ଭାବନା |

 

ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର, ଲଦାଖ, ଗିଲଗିଟ ବାଲ୍ଟିସ୍ତାନ ଏବଂ ମୁଜାଫରବାଦ, ଉପକୂଳ ତଥା ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ କର୍ଣ୍ଣାଟକ, କେରଳ ଏବଂ ମହେ ଏବଂ ତାମିଲନାଡୁର ଦକ୍ଷିଣ ଏବଂ ଘାଟ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି।

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Recent Post

Live Cricket Update