ଶ୍ରୀ ସୁଶୀଲ ଚନ୍ଦ୍ର ଭାରତର 24 ତମ ସିଇସି ଭାବରେ ଦାୟିତ୍ବ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି

ଶ୍ରୀ ସୁଶୀଲ ଚନ୍ଦ୍ର ଭାରତର 24 ତମ ସିଇସି ଭାବରେ ଦାୟିତ୍ବ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି

ECI ଶ୍ରୀ ସୁନୀଲ ଆରୋରା ଙ୍କ ଦାୟିତ୍ଵ ରୁ ବିଦାୟ

 

 

 

ଜେ ବି ଏନ, ୧୩/୦୪ /୨୦୨୧, (ରିପୋର୍ଟ, ସୁଶୀଲ କୁମାର ଆଇଚ), ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଶ୍ରୀ ସୁଶୀଲ ଚନ୍ଦ୍ର ଆଜି ଭାରତର 24 ତମ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନର ଭାବରେ ଦାୟିତ୍ବ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ଶ୍ରୀ ଆରୋରା ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ସମାପ୍ତ କରିବା ପରେ 12 ଏପ୍ରିଲ, 2021 ରେ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଛାଡିଥିଲେ।

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ଶ୍ରୀ ଚନ୍ଦ୍ର ଆୟୋଗରେ 15 ଫେବୃଆରୀ 2019 ଠାରୁ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନର ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଆସୁଛନ୍ତି। ସେ ମଧ୍ୟ 18 ଫେବୃଆରୀ 2020 ଠାରୁ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର UT ର ଡେଲିମିଟେସନ୍ ଉପରେ ଦୃଷ୍ଟି ରଖିଛନ୍ତି। ପ୍ରାୟ 39 ବର୍ଷ ଧରି ଆୟକର ବିଭାଗରେ ଅନେକ ପଦବୀରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ହୋଇ ଶ୍ରୀ ସୁଶୀଲ ଚନ୍ଦ୍ର ମଧ୍ୟ ନଭେମ୍ବର 2016 – 14 ଫେବୃଆରୀ 2019 ରୁ CBDT ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ।

 

ସିବିଡିଟି ନିଜେ ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପରଠାରୁ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିବା ବେଆଇନ ଟଙ୍କା ଖନନ କରିବାରେ ଶ୍ରୀ ଚନ୍ଦ୍ର ଏକ ସକ୍ରିୟ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ସମ୍ପ୍ରତି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ନଗଦ, ମଦ, ଫ୍ରିବିଜ୍, ନିଶା ଦ୍ରବ୍ୟର ଜବରଦଖଲ ଉପରେ ତାଙ୍କର ନିରନ୍ତର ନୀରିକ୍ଷଣ ସହିତ ବହୁ ପରିମାଣରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ସେ ନିରନ୍ତର “ଇନ୍ଦ୍ୟୁମେଣ୍ଟମୁକ୍ତ” ନିର୍ବାଚନର ଧାରଣା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସମସ୍ତ ଚାଲୁଥିବା ତଥା ଆଗାମୀ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦିଗରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି। ସ୍ଵତନ୍ ଖର୍ଚ୍ଚ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକଙ୍କ ନିୟୋଜନ ମାଧ୍ୟମରେ ଫୋକସ୍ ଏବଂ ବିସ୍ତୃତ ମନିଟରିଂ ପ୍ରକ୍ରିୟା, ନିର୍ବାଚନ ଖର୍ଚ୍ଚ ମନିଟରିଂ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଅଧିକ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ଏଜେନ୍ସିର ଭୂମିକାକୁ ସକ୍ରିୟ କରିବା, ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଏଜେନ୍ସିର ଅଧିକ ସମୀକ୍ଷା ଏବଂ ବାରମ୍ବାର ସମୀକ୍ଷା ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଉତ୍ସାହିତ ନିର୍ବାଚନ ପରିଚାଳନାର କିଛି ଦିଗ ଅଟେ | । ତାଙ୍କର ଅବଦାନ ମଧ୍ୟ ଫର୍ମ 26 ପରି ବ୍ୟବସ୍ଥିତ ପରିବର୍ତ୍ତନଗୁଡ଼ିକରେ ପ୍ରତିଫଳିତ ହୋଇଛି ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ କାଗଜପତ୍ରର ଏକ ଅବିଚ୍ଛେଦ୍ୟ ଅଙ୍ଗ ହୋଇପାରିଛି | ସିବିଡିଟି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବରେ ଶ୍ରୀ ଚନ୍ଦ୍ର ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ଆଫିଡେଭିଟ୍ ଯାଞ୍ଚ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଶେଷ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ। 2018 ରେ ସିବିଡିଟି ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଭାବରେ ତାଙ୍କ ଭୂମିକାରେ ଶ୍ରୀ ଚନ୍ଦ୍ର ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଆଫିଡେଭିଟ୍ରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇ ନ ଥିବା ସମସ୍ତ ସମ୍ପତ୍ତି ଏବଂ ଦାୟିତ୍ର୍ବ ବିବରଣୀ ବାଣ୍ଟିବାର ଏକ ସମାନ ଫର୍ମାଟରେ ବିକାଶରେ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ | ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଣାଳୀରେ ଅଭିନବ ଆଇଟି ପ୍ରୟୋଗ ମାଧ୍ୟମରେ ସୁବିଧା ସୁଶ୍ରୀ ଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କର 2019 17 ତମ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ଏବଂ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଓଡିଶା, ସିକ୍କିମ, ହରିୟାଣା, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ଝାଡଖଣ୍ଡ, ଦିଲ୍ଲୀରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଏକ ନିଆରା ଅବଦାନ ରହିଛି।

 

କୋଭିଡ ଚିନ୍ତାଧାରା ମଧ୍ୟରେ ବିହାର, ଆସାମ, କେରଳ, ପୁଡୁଚେରୀ, ତାମିଲନାଡୁ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ରାଜ୍ୟ ସଭାଗୁଡ଼ିକରେ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବା ଏବଂ ଅନଲାଇନରେ କାଗଜପତ୍ର ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ କରିବା, ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବର୍ଗରେ ଡାକଘର ଭୋଟର ବିକଳ୍ପ ବିସ୍ତାର ଅକ୍ଷମତା, ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସେବା କର୍ମଚାରୀ ତଥା କୋଭିଡ ରୋଗୀ / ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ବ୍ୟକ୍ତି, ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ସତ୍ତ୍ୱେ କାମ କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ସହିତ ଶ୍ରୀ ଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ଆଗରୁ ଦେଖିଛନ୍ତି |

 

ECI ପରିବାର ବିଦାୟୀ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନର 12 ଏପ୍ରିଲ 2021 ରେ ସୁନୀଲ ଆରୋରା 2017

 

ଶ୍ରୀ ଆରୋରାଙ୍କୁ ବିଦାୟ ଦେଇ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନର ଶ୍ରୀ ରାଜୀବ କୁମାର ଶାସନ କାଳରେ ଆୟୋଗ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ବିଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପକୁ ମନେ ପକାଇଥିଲେ। ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ଏବଂ PwD ଚୟନକର୍ତ୍ତାଙ୍କୁ ବୈକଳ୍ପିକ ଡାକ ବାଲାଟ୍ ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ, ଭାରତ ଏ-ୱେବି କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଏବଂ ସ୍ଵେଚ୍ଛାସେବୀ ନୈତିକ ସଂହିତା ଭଳି ଆରୋରା | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ମଧ୍ୟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ତଥା ସୁବିଧାଜନକ ନିର୍ବାଚନ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଉପରେ ଶ୍ରୀ ଆରୋରା ବିଶେଷ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶ୍ରୀ ଆରୋରା ସମଗ୍ର ECI ପରିବାର ପାଇଁ ଶକ୍ତି ଉତ୍ସ ହୋଇ ରହିବେ।

 

ଶ୍ରୀ ସୁନୀଲ ଆରୋରା ତାଙ୍କ ବକ୍ତବ୍ୟରେ ଆୟୋଗର ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଭବିଷ୍ୟତରେ ହେବାକୁ ଥିବା ନିର୍ବାଚନର ସଫଳ ରୂପାୟନ ପାଇଁ କାମନା କରିଛନ୍ତି। ଶ୍ରୀ ଆରୋରା ସ୍ମରଣ କରିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ନିର୍ବାଚନ ଅନନ୍ୟ ଆହ୍ଵାନ ଦେଇଥାଏ କିନ୍ତୁ 17 ତମ ଲୋକସଭାକୁ ନିର୍ବାଚନ କରିବା ଏବଂ ମହାମାରୀ ସମୟରେ ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ କରିବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ସବୁଠାରୁ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ଥିଲା। ଏହି ନିର୍ବାଚନର ସୁଗମ ତଥା ସଫଳ ଆଚରଣ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟାୟାମରେ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ଯତ୍ନଶୀଳ ଯୋଜନା ଏବଂ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ପାଇଁ ସେ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି।

Recent Post

Live Cricket Update