Search
Close this search box.

ଗୋ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ମହାଯଜ୍ଞ ଅନୁଷ୍ଠିତ

ଗୋ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ମହାଯଜ୍ଞ ଅନୁଷ୍ଠିତ

ଶ୍ରୀ ଗୋପାଳ ଗୋଶାଳା ଅନୁଗୋଳ ଆନୁକୁଲ୍ୟରେ ଏକ ପଞ୍ଚଦିବସୀୟ ଗୋ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ମହାଯଜ୍ଞ ପଞ୍ଚମହଲା ସ୍ଥିତ ଗୋ ଶାଳା ଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠତି ହୋଇଯାଇଛି। ୧୧/୦୫/୨୦୨୩ ରଖି ଗୁରୁବାର ଠାରୁ ବୈଦିକ ବିଧି ବିଧାନ ପୂର୍ବକ ଆରମ୍ବ ହୋଇ ୧୫/୦୫/୨୦୨୩ ରଖି ସୋମବାର ପୂର୍ଣ୍ଣାହୁତି ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇ ଉଦଯାପିତ ହୋଇଛି। ଯଜ୍ଞ ରେ ବିଭିନ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ପୂଜନ, ଗୁରୁପୂଜନ, ଗୋ ପୂଜନ ଆଦି କରାଯାଇ ବିଶ୍ୱର କଲ୍ୟାଣ ତଥା ଗୋ ବଂଶର ସୁରକ୍ଷା, ସଂରକ୍ଷଣ, ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ଓ ଗୋ ହତ୍ୟା ନିଷେଧ କରିବା ପାଇଁ ବୈଦିକ ସଂକଳ୍ପ କରାଯାଇଥିଲା। ପଞ୍ଚଗବ୍ୟର ଉପକାରିତା, ଗୋମୟ ଓ ଗୋ ସୂତ୍ର ର ମାନବ କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ ଉପଯୋଗୀତା ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା। ଭାରତର ବମ୍ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ଆସିଥିବା ଯାଜ୍ଞିକ ବ୍ରାହ୍ମଣ ମଣ୍ଡିତ ମାନଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ସମ୍ପାଦିତ ଏହି ଯଜ୍ଞ ବିଶ୍ଵ କଲ୍ୟାଣ, ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷା ନିମନ୍ତେ ଯଜ୍ଞ ସଂସ୍କୁତି ଓ ଗୋ ପାଳନର ମହତ୍ତ୍ବ ତଥା ସୁସ୍ଥ ସମାଜ ଗଠନ ନିମନ୍ତେ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବୋଲି ଗୋ ଶାଳା ର କର୍ମକର୍ତ୍ତା ମତ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ।

Recent Post

Live Cricket Update

You May Like This

× How can I help you?