ବିପଦ ସଙ୍କେତ ଉପରେରେ ଯମୁନା, ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିଲା ପାଣି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଯଦିଓ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଦିଲ୍ଲୀର ଯମୁନା ଜଳ ସ୍ତର ହ୍ରାସ ପାଇଛି, ତଥାପି ଏହା ବିପଦ ସଙ୍କେତଠାରୁ ଅନେକ ମିଟର ଦୂରରେ ରହିଛି। ଏହି କାରଣରୁ, ଯମୁନା ଜଳ ITO ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ଭରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଯମୁନା ଜଳ ଆଜି ଅପରାହ୍ନରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ପରିସ୍ଥିତି ବିଗିଡିବା ଦେଖି ଦିଲ୍ଲୀରେ ସେନାକୁ ମଧ୍ୟ ଡକାଯାଇଛି।
ଯମୁନାର ଜଳ ସ୍ତର ଆଜି ଅପରାହ୍ନ ୧ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨୦୮.୨୯ ମିଟର ଥିଲା, ଯାହା ଗୁରୁବାର ଦିନ ୨୦୮.୬୨ ମିଟରରୁ କମ୍ ଅଟେ।

ସେନା ସାମ୍ନାକୁ ନେବା ମାତ୍ରେ ଏହା ପ୍ରଥମେ ITO ନିକଟରେ ୧୨ ନମ୍ବର ଡ୍ରେନେଜ୍ ରେଗୁଲେଟର ମରାମତି କାମ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି। ପ୍ରକାଶ ଯେ ଏହା ହେଉଛି ସମାନ ଡ୍ରେନେଜ୍ ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ଯମୁନା ଜଳ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ସହରରେ ପ୍ରବେଶ କରୁଛି। ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି ଯେ, ଯଦି ଏହି ଡ୍ରେନେଜ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଠିକ୍ ନହୁଏ, ତେବେ ଯମୁନା ଜଳ ଦିଲ୍ଲୀର ଅନ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ମଧ୍ୟ ପହଞ୍ଚିପାରେ।

ଉଲ୍ଲେଖ ଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଆଇଟିଓ ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ଜଳ ଭରିବା ଦେଖିବା ପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ ସେନା ଏବଂ ଏନଡିଆରଏଫ ଟିମକୁ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଅବତରଣ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ସେ ଆଜି ମଧ୍ୟ ଏହା ବିଷୟରେ ଟ୍ୱିଟ୍ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଟୁଇଟରେ ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, ସହର ଭିତରକୁ ଯମୁନା ପାଣି ଆସୁଥିବାରୁ ଆଇଟିଓ ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଇଞ୍ଜିନିୟରମାନେ ରାତିସାରା କାମ କରୁଛନ୍ତି। ମୁଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ମୁଖ୍ୟ ସଚିବଙ୍କୁ ସେନା ଏବଂ ଏନଡିଆରଏଫର ସାହାଯ୍ୟ ମାଗିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି। କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ତୁରନ୍ତ ଠିକ୍ କରାଯିବା ଉଚିତ୍।

ସୋର୍ସ news

Recent Post

Live Cricket Update