ଫ୍ୟାମିଲି ପେନସନ ପାଇଁ ଆବେଦନର ଅବଧି ବର୍ଷେ ପାଇଁ ବୃଦ୍ଧି

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଚାକିରିରେ ଥିବା କୌଣସି କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେଲେ ଫ୍ୟାମିଲି ପେନସନ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାର ସମୟ ସୀମାକୁ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ଆଉ ଏକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି।

ଗୁରୁବାର ଦିନ ଅର୍ଥ ବିଭାଗର ଏକ ସରକାରୀ ଚିଠି ଅନୁଯାୟୀ, ସରକାର ଜାତୀୟ ପେନସନ ଯୋଜନା (ଏନପିଏସ୍) ଅଧୀନରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ସମସ୍ତ ଯୋଗ୍ୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଚାକିରି ସମୟରେ ମୃତ୍ୟୁ ହେବା ପରେ ପରିବାର ପେନସନର ଲାଭ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି।

ଏନପିଏସ ଅଧୀନରେ ଥିବା ବର୍ତ୍ତମାନର ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ମେ 10, 2023 ସୁଦ୍ଧା ଏହାର ଲାଭ ଉଠାଇବାର ବିକଳ୍ପ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ସରକାରଙ୍କ ନଜରକୁ ଆସିଛି ଯେ, ଚାକିରିରେ ଥିବା କିଛି କର୍ମଚାରୀ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେମାନଙ୍କ ବିକଳ୍ପ ଦାଖଲ କରିପାରି ନାହାନ୍ତି।

ଏହାକୁ ବିଚାରକୁ ନେଇ ସରକାର ଏନପିଏସ୍ ଅଧୀନରେ ପରିବାର ପେନସନ ଲାଭ ଉଠାଇବା ପାଇଁ ସେବାରତ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀମାନେ ସେମାନଙ୍କ ବିକଳ୍ପକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପାଇଁ ସମୟ ସୀମାକୁ ଆଉ ଏକ ବର୍ଷ ଅର୍ଥାତ୍ 2024 ମେ’ 10 ଯାଏଁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି।

ସୋର୍ସ news

Recent Post

Live Cricket Update