Search
Close this search box.

୨୮ ଏବଂ ୨୯ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୨୩ ରେ ଆଂଶିକ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ

୨୮ ଏବଂ ୨୯ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୨୩ ରେ ଆଂଶିକ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ

 

୨୮ ଏବଂ ୨୯ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୨୩, (୬-୭ କାର୍ରିକା, ୧୯୪୫ ସାକା ଯୁଗ) ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଘଟିବ, ଯଦିଓ ଚନ୍ଦ୍ର ୨୮ ଅକ୍ଟୋବର ମଧ୍ୟରାତ୍ରିରେ ପେନୁସୁ  ରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା । ଆମ୍ବ୍ରାଲ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ୨୯ ପ୍ରବେଶ ଅକ୍ଟୋବର ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ | ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଭାରତର ଭାରତର ସମସ୍ତ ସ୍ଥାନରୁ ମଧ୍ୟରାତ୍ରିରେ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେବ ୟୁରୋପ, ଆଫ୍ରିକା, ପୂର୍ବ ଦକ୍ଷିଣ ମହାସାଗର, ଭାରତ ମ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଭାରତ ସମେତ ପଶ୍ଚିମ ପ୍ରଶାନ୍ତ । ମହାସାଗର, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ଏସିଆ, ଆମେରିକା, ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଉତ୍ତର ଆମେରିକା, ଆଟଲାଣ୍ଟିକ୍ ମହାସାଗର ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ପ୍ରଶାନ୍ତ  ମହାସାଗର ପ୍ରଭୃତି ଅଞ୍ଚଳରେ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେବ ହେବ |

ଏହି ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣର ଅମ୍ବୁ ଲ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ୨୯ ହ୍ଲାଇ ଏବଂ ରାଷ୍ଟ୍ର ୨ ଘଟିକା ୨୪ ମିନିଟ ରେ ଶେଷ ହେବ । ର୍ଯ୍ୟାୟ ୨୯ ଅକ୍ଟୋବର ଭାରତୀୟ ସମୟ ରାତ୍ର ୧ ଘଟିକା ୫ ମିନିଟ ରୁ ଆରମ୍ଭ ରହିବ ଯାହା ଅତି ଛୋଟ ତୀବ୍ରତାର ୦.୧୨୬ | | ଏହି ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣର ଅବଧି ୧ ଘଣ୍ଟା ୧୯ ମିନିଟ୍ ।

 

ପରବର୍ତ୍ତୀ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଯାହା ୭ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୫ ରେ ଭାରତରୁ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେବ ଏବଂ ଏହା । ସମ୍ପୁର୍ଣ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ରହିବ ।

 

୮ ନଭେମ୍ବର, ୨୦୨୨ ରେ ଶେଷ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଭାରତରୁ ବୃଶ୍ୟମାନ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଏହା ସମ୍ପୁର୍ଣ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଥୁଲା |

 

ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ ଘଟିଥାଏ ଯେତେବେଳେ ପୃଥ‌ିବୀ, ସୂର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ଚନ୍ଦ୍ର ମଧ୍ୟରେ ଆସେ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ସମସ୍ତେ ଗୋଟିଏ ସରଳ ରେଖାରେ ରୁହନ୍ତି | ଯେତେବେଳେ ସମୁଦାୟ ଚନ୍ଦ୍ର ପୃଥ‌ିବୀର ଛାୟା ତଳେ ଆସେ ସେତେବେଳେ ସମୁଦାୟ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଘଟିଥାଏ ଏବଂ ଆଂଶିକ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ କେବଳ ଚନ୍ଦ୍ରର ଏକ ଅଂଶ ପୃଥ‌ିବୀର ଛାୟା ତଳେ ଆସେ |

Recent Post

Live Cricket Update

You May Like This

× How can I help you?